Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ludzie szturmowali plac Tahrir. Są zabici

0
Podziel się

W Kairze zostało zabitych czterech demonstrantów. Od ciosu nożem zginął znany dziennikarz egipski Khaled Daud.

Ludzie szturmowali plac Tahrir. Są zabici
(Apaimages/Polaris/East News)
bEgzCuZh

Zwolennicy obalonego prezydenta Egiptu nie zdołali w piątek powtórzyć wtorkowego szturmu grupy demonstrantów na plac Tahrir, który tym razem zabarykadowała policja, ani przedrzeć się w pobliże pałacu prezydenckiego. W całym kraju zginęło pięć osób i 40 zostało rannych.

W Kairze zostało zabitych czterech demonstrantów. Od ciosu nożem zginął znany dziennikarz egipski Khaled Daud, były rzecznik Frontu Ocalenia Narodowego, głównej organizacji opozycyjnej występującej przeciwko prezydenturze Mohammeda Mursiego.

Przez kilka godzin islamiści ścierali się w piątek z policją, która zajęła strategiczne punkty w stolicy Egiptu, barykadując sąsiednie ulice i blokując dostęp do nich kozłami z drutem kolczastym i samochodami opancerzonymi.

bEgzCuZj

Tłum demonstrantów, wznoszących okrzyki na część obalonego przez wojsko prezydenta Mursiego, został zatrzymany przez policję i wojsko w znacznej odległości od pałacu prezydenckiego.

Do zaciętych starć policji z islamistami dochodziło m.in. w kairskich dzielnicach Manial i Szubra.

Demonstracje przeciwników rządu wojskowych odbyły się także w Aleksandrii.

Opozycyjna Narodowa Koalicja Wspierania Prawomocności Władzy wezwała w piątek Egipcjan do masowego udziału w demonstracjach, które mają _ odbywać się nieprzerwanie, ale bez przemocy _ od soboty do niedzieli - 6 października, kiedy Egipt obchodzi rocznicę arabsko-izraelskiej wojny 1973 roku.

bEgzCuZp

Islamiści krytykując egipskie dowództwo wojskowe próbują jednocześnie pozyskać sobie zwykłych żołnierzy, _ tych, którzy spełniają swój obowiązek w trudnych warunkach i na granicach kraju wymierzają broń przeciwko prawdziwemu nieprzyjacielowi _, jak głoszą ich ulotki.

Od obalenia Mursiego wojsko jest celem stałych ataków. W piątek dwaj egipscy wojskowi zginęli wskutek ran odniesionych w ataku nieznanych sprawców na wojskowy punkt kontrolny położony na północy wschód od stolicy.

Islamiści zapowiedzieli, że niedzielne demonstracje, które będą się odbywały pod hasłem _ Kair, stolicą rewolucji _, będą _ hołdem dla bohaterów narodowej armii egipskiej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Bractwo Muzułmańskie zakazane. Zakończy działalność? Bractwo napisało na Twitterze, że _ zawsze będzie obecne, nawet jeśli zostanie rozwiązane _.
W Kairze znów gorąco. Wymiana ognia Reuters podaje, że żołnierze wkroczyli do Kerdasah, żeby aresztować osoby oskarżane o podpalenie posterunków policji i zabicie 11 członków sił bezpieczeństwa.
Nieudany zamach na szefa MSW Egiptu Zamach nastąpił w kairskiej dzielnicy Nasr City, określanej jako bastion Bractwa Muzułmańskiego
Bilans starć w Egipcie to 79 zabitych Najniebezpieczniej było wczoraj w kairskim meczecie Al Fateh, gdzie zabarykadowało się około 700 osób, zwolenników Bractwa Muzułmańskiego.
bEgzCuZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)