Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łukaszenka ostro atakuje Rosję

0
Podziel się

Prezydent Białorusi: Moskwa sponsoruje opozycjonistów, ale nie wygrają wyborów.

Łukaszenka ostro atakuje Rosję
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)
bEhCDuEl

Prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z rosyjskimi dziennikarzami w piątek ostro skrytykował Rosję, oskarżając ją o finansowe wspieranie białoruskiej opozycji. Ocenił, że opozycja w kraju w grudniowych wyborach zyska poparcie najwyżej 150 tys. wyborców.

Łukaszenka przez pięć godzin atakował Rosję, obwiniając ją o pogorszenie stosunków między obydwoma krajami. Oznajmił, że dla obecnego rosyjskiego kierownictwa idea związkowego państwa Rosji i Białorusi jest niewygodna.

Rosyjskiemu biznesowi zarzucił, że sponsoruje białoruską opozycję. Oświadczył, że niedawno zatrzymano kuriera, który przewoził z Rosji na Białoruś 200 tys. dolarów. Według prezydenta rosyjskie pieniądze dla białoruskiej opozycji są przekazywane także przez trzecie kraje.

bEhCDuEn

Według niego w Polsce, na Litwie i w Niemczech powstały ośrodki do finansowego wspierania opozycji na Białorusi.

Zdaniem Łukaszenki w wyborach prezydenckich 19 grudnia opozycja może liczyć na wsparcie maksymalnie 150 tys. ludzi.

_ - Ilu oni mają zwolenników? Mamy wykazy ich wszystkich. 400 osób - to oddział bojowy, na demonstracjach i mityngach jest ich z 800, a w wyborach mogą liczyć maksimum na 100-150 tysięcy ludzi _ - powiedział.

Krytykował też politykę energetyczną Kremla wobec jego kraju. Zapowiedział, że jeżeli Rosja postawi zbyt wygórowane warunki dostaw surowców energetycznych, _ Białoruś zapełni rurociągi skroplonym gazem, a ropę naftową będzie przewozić wagonami _. _ Na kolana nas nie rzucą _ - dodał.

bEhCDuEt

Według jego słów Ukraina i Białoruś zbudują terminale dla gazu skroplonego, który kupią od Kataru i Norwegii po niższej cenie niż Gazprom żąda za gaz ziemny.

Przypomniał, że Białoruś _ już sprowadziła z Wenezueli 4-5 mln ton ropy wysokiej jakości _. _ Jutro wybudujemy rurociąg do krajów bałtyckich. Będziemy sprowadzać ropę przez Rygę, Wilno, Odessę _ - dodał.

Białoruski prezydent nawiązał też do rozmów na temat wykorzystania rurociągu Odessa-Brody. Oskarżył Rosjan, że blokują wykorzystanie tej rury. _ Nasz sojusznik i brat mówi nie. Nie i koniec _ - skomentował podejście Rosjan.

Przypomniał jednocześnie Rosjanom, że nowoczesny, zmodernizowany przez Mińsk system obrony przeciwlotniczej chroni również rosyjską przestrzeń powietrzną, a na terytorium Białorusi znajdują się rosyjskie radary. Wypomniał, że Białoruś za rosyjskie bazy wojskowe nie dostaje pieniędzy, w przeciwieństwie do Ukrainy, której Rosja płaci za stacjonowanie na Krymie Floty Czarnomorskiej.

bEhCDuEu
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t95531.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;oburzona;slowami;kaczynskiego,79,0,637775.html) Białoruś oburzona słowami Kaczyńskiego Wypowiedź, że w sprawie Białorusi należy rozmawiać z Moskwą, poruszyła komentatorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;zadluza;sie;w;ekspresowym;tempie,141,0,678029.html) Białoruś zadłuża się w ekspresowym tempie Tymczasem władze chwalą się wzrostem gospodarczym na poziomie nawet 13 procent.
bEhCDuEO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)