Notowania

unia europejska
05.12.2012 13:55

Macedonia nie wejdzie do Unii? Jest sprzeciw

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew poinformował, że jego kraj nie wyrazi zgody w przyszłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew poinformował, że jego kraj nie wyrazi zgody w przyszłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią.

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów zagranicznych Plewnelijew przypomniał stanowisko Bułgarii, która _ nie przekreśla unijnej perspektywy Macedonii, ale nie popiera jej bezwarunkowo _.

Plewnelijew skrytykował raport Komisji Europejskiej o postępach Macedonii w zbliżaniu się do UE, gdyż - jego zdaniem - _ nie odzwierciedla odpowiednio roli Macedonii _ na Bałkanach. - _ Nie zgadzamy się z konstatacją, że stosunki Macedonii i Bułgarii są przykładem dobrych stosunków sąsiedzkich. W Macedonii prowadzi się antybułgarską kampanię, stwarza się administracyjne przeszkody biznesowi bułgarskiemu oraz prześladuje się osoby o bułgarskiej tożsamości narodowej _ - oświadczył prezydent.

Według Plewnelijewa drogę Macedonii do UE utoruje nie lobbing, a konkretne działania, czyli normalizowanie stosunków z sąsiadami, zaprzestanie kampanii antybułgarskiej i prób fałszowania historii.

W ubiegłym tygodniu w liście do swojego odpowiednika w Skopje Nikoły Poposkiego szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow uzależnił udzielenie poparcia dla przyszłego członkostwa Macedonii w UE od spełnienia kilku warunków, w tym podpisania układu o dobrym sąsiedztwie i współpracy.

Miesiąc temu szefowie dyplomacji Bułgarii, Grecji i Rumunii zapowiedzieli, że na grudniowym szczycie UE ich kraje mogą nie poprzeć wyznaczenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią i że ich zgoda zależy od gotowości Skopje do ustanowienia dobrosąsiedzkich stosunków. Obecnie rozpoczęcie negocjacji Macedonii w sprawie członkostwa w UE blokuje już Grecja, która domaga się zmiany nazwy tego kraju.

Chociaż Bułgaria jako pierwsza w 1992 roku uznała niepodległość Macedonii, oba kraje mają całkowicie odmienne stanowiska w sprawie swoich dziejów. Oprócz tego bułgarscy lingwiści nie uznają istnienia odrębnego języka macedońskiego, uważając go za dialekt bułgarski.

Macedonia w obecnym kształcie znalazła się w składzie dawnej Jugosławii dopiero po II wojnie światowej. Od średniowiecza była częścią carstwa bułgarskiego, częściowo Grecji, a w okresie niewoli tureckiej - imperium otomańskiego. Sofia nie zgadza się z tezami macedońskich historyków, głoszącymi, że wspólnej historii Bułgarii i Macedonii nigdy nie było, a istniała wyłącznie Macedonia.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja nie chce ich w Unii. Wstrzyma rozmowy? Bułgaria i Grecja zapowiedziały, że na grudniowym szczycie UE mogą nie poprzeć wyznaczenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią i że ich zgoda zależy od gotowości Skopje do ustanowienia stosunków dobrego sąsiedztwa.
Dogadają się dzisiaj ws. nadzoru bankowego? Wspólny nadzór ma uchronić Wspólnotę przed kryzysem w przyszłości i jest pierwszym krokiem na drodze do utworzenia unii bankowej.
Przepadną unijne pieniędze na polską kolej? -_ Jestem pewna, że unijne pieniądze na lata 2007-13 będą w całości wykorzystane _ - stwierdziła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Tagi: unia europejska, macedonia, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz