Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MAEA: Sytuacja w Japonii jeszcze opanowana

0
Podziel się:

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej upomina unijnego komisarza.

MAEA: Sytuacja w Japonii jeszcze opanowana
(PAP/EPA)
bFfITRTp

- To nie jest moment, by mówić, że w elektrowni w Fukushimie sytuacja wymknęła się spod kontroli - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Japończyk Yukiya Amano (na zdj.).

Wcześniej tego dnia unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger powiedział, że wydaje się, iż japońskie władze straciły kontrolę nad całą sytuacją. Dyrektor generalny MAEA na pytanie o wypowiedź Oettingera odparł: _ _

_ - To nie jest czas, by mówić, że sprawy wymknęły się spod kontroli. Operatorzy robią maksymalnie wszystko, by przywrócić bezpieczeństwo reaktora _.

bFfITRTr

Amano powiedział również, że uda się do Japonii, prawdopodobnie jutro, by sprawdzić sytuację w elektrowni w Fukushima, spotkać się z przedstawicielami rządu i ustalić, jakiego wsparcia może udzielić MAEA.

Na konferencji prasowej Amano powiedział, że sytuacja w Fukushima jest poważna i że chciałby wysłać tam ekipę ekspertów do monitorowania środowiska i koordynowania pomocy. Dodał, że są to właśnie te dwa obszary, na których zdaniem MAEA jej specjaliści mogą być najbardziej pomocni.

Określił ostatnie wydarzenia w Fukushima - pożar w budynku reaktora i kolejną porcję uwolnionego promieniowania - jako _ martwiące _. Dodał, że nie sposób przewidzieć, jak sytuacja się rozwinie: _ Są mieszane wskazania i bardzo trudno przewidzieć, jak się to rozwinie _.

O przyjazd specjalistów do oceny sytuacji w elektrowni prosił we wtorek przedstawiciel japońskiej dyplomacji w Wiedniu.

bFfITRTx
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t93356.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zachowac;odleglosc;80;km;od;fukushimy,216,0,795096.html) "Zachować odległość 80 km od Fukushimy" Amerykanie zapewniają, że na razie środki bezpieczeństwa mają charakter prewencyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t135222.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niebo;nad;fukushima;zamkniete;mozliwe;skazenie;samolotow,50,0,794418.html) Niebo nad Fukushimą zamknięte. Mozliwe skażenie samolotów Zakaz przelotów nie obejmuje tylko śmigłowców rozpylających wodę nad reaktorami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mozna;wykluczyc;katastrofy;atomowej,5,0,793349.html) "Nie można wykluczyć katastrofy atomowej" Tak sytuację ocenia francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
bFfITRTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)