Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacja w Warszawie. "Faceci do garów" i "Podatki na matki"

0
Podziel się:

- Apelujemy do polityków: odczepcie się od naszych macic i zajmijcie się swoją robotą, żebyśmy mogły w końcu godnie żyć.

Manifestacja w Warszawie. "Faceci do garów" i "Podatki na matki"
(PAP/Tomasz Gzell)
bEUyURmJ

Ulicami Warszawy przeszła w niedzielę XIV Manifa - coroczna manifestacja organizowana z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczne hasło _ O Polkę niepodległą _ zwracać miało uwagę na fakt, że nasze państwo wciąż marginalizuje kobiety i ich realne potrzeby. Manifa rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, a zakończyła przed Sejmem.

Jak co roku, wśród uczestników manifestacji nie brakowało rodzin z dziećmi, przyszło też wielu mężczyzn popierających postulaty Manify; w organizację po raz kolejny włączyły się związki zawodowe. Na transparentach można było przeczytać hasła: _ Podatki na matki _, _ Równa praca, równa płaca _, _ Moje ciało, mój wybór _, _ Budżet ma płeć _, _ Dość seksizmu dość kapitalizmu _, _ Faceci do garów _, _ W domu pracuję, nie siedzę _, _ Mniej księży, więcej księżniczek _.

Z platform puszczano muzykę i przypominano o postulatach Manify, skandowano hasła: _ Równość nie jest przywilejem, jest prawem _, _ Nie odkładajmy równości na potem _, _ Nie dajmy sobie wmówić, że stereotyp ma coś wspólnego z naturą _, _ Ciała kobiet są pod okupacją _, _ Chcemy być wolne, chcemy być niepodległe _, _ Jeszcze Polka nie zginęła _.

bEUyURmL

Jak powiedziała jedna z organizatorek Elżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8 marca, hasło tegorocznej Manify ma zwracać uwagę na fakt, że choć od ponad 20 lat mamy w Polsce niepodległość, wciąż wiele spraw ważnych dla kobiet pozostało niezałatwionych - brakuje żłobków, bezpiecznej i godnej pracy, prawa od decydowania o własnym ciele.

_ - Apelujemy do polityków: odczepcie się od naszych macic i zajmijcie się swoją robotą, żebyśmy mogły w końcu godnie żyć _ - mówiła.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska przypomniała, że wciąż to kobiety w głównej mierze płacą za kryzys: w razie kłopotów zakładu pracy są zwalniane w pierwszej kolejności, mają kłopot ze znalezieniem pracy, bo wciąż postrzegane są jako _ pracownicy większego ryzyka _ w związku z tym, że rodzą dzieci i korzystają z urlopów macierzyńskich. Wiele z nich pracuje na tzw. umowach śmieciowych, nie gwarantujących stabilności ani bezpieczeństwa zatrudnienia. Podkreśliła, że choć podniesiono wiek emerytalny, nie zrobiono nic, by odciążyć kobiety, które oprócz pracy zawodowej, zajmują się także domem i opiekują bliskimi.

Anka Grzywacz z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomniała, że w tym roku minęło 20 lat od wprowadzenia ustawy antyaborcyjnej. Podkreśliła, że nie zmniejszyła ona liczby aborcji, ale sprowadziła ją do podziemia, narażając kobiety na niebezpieczeństwo. Przekonywała, że jedyny skuteczny sposób na ograniczenie aborcji to upowszechnianie antykoncepcji i rzetelna edukacja seksualna.

bEUyURmR

_ - Nie dajmy sobie wmówić, że prawa reprodukcyjne to wymysł feministek, to są prawa człowieka _ - zaznaczyła.

Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka zwróciła uwagę na problem przemocy wobec kobiet, który - jak mówiła - wciąż nie jest poważnie traktowany ani przez rządzących, ani przez służby, które mają mu zapobiegać. Przypomniała, że od ponad 20 lat nie było w Polsce kampanii społecznej dotyczącej gwałtów, a ich ofiary są wciąż skandalicznie traktowane, gdy zdecydują się zgłosić to organom ścigania, nadal nie ma prawa, które chroniłoby ofiary przemocy, a nie sprawców.

Na znak sprzeciwu wobec przemocy uczestniczki Manify zatańczyły w ramach akcji _ Nazywam się Miliard _ ("_ One Billion Rising _).

Organizatorki przypomniały, że tegoroczna Manifa poświęcona jest pamięci Anny Laszuk, zmarłej w zeszłym roku dziennikarki, która co roku uczestniczyła w manifestacji, zapraszała jej organizatorki do swoich audycji radiowych i popierała ich postulaty.

bEUyURmS

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet. W zeszłym roku odbywała się pod hasłem rozdziału państwa od Kościoła.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
O Polkę niepodległą. To hasło Manify "Równa praca, równa płaca", "Moje ciało, mój wybór", "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", "Faceci do garów", "W domu pracuję, nie siedzę", "Mniej księży, więcej księżniczek". Oto hasła tegorocznej _ Manify _.
Aborcja na życzenie i więcej żłobków. Tego chcą feministki Politycy nie chcą usłyszeć głosu kobiet. W mediach ciągle poruszane są tematy zastępcze - skarżą się działaczki. Dziś przez polskie miasta przejdzie Manifa.
Manifa już się skończyła. "Przecięli pępowinę" Marsz dotarł przed Sejm. Finisz akcji wywołał kontrowersje.
bEUyURnm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)