Notowania

marek sawicki
17.07.2012 18:00

Marek Sawicki składa dymisję

Minister rolnictwa zrezygnował ze stanowiska. Czas, w którym sprawował urząd, uważa za bardzo dobre lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Marek Sawicki złożył dymisję. - _ Jutro złożę swoją rezygnację na ręce premiera _ - powiedział na konferencji prasowej. Briefing trwał zaledwie kilka minut. Nie było pytań dziennikarzy.

Aktualizacja, godz. 19.30

-_ Chcę zaapelować do służb, prokuratury, CBA, ale także do państwa o szybkie i pełne wyjaśnienie pomówień, które zostały opublikowane i wierzę, że po pełnym wyjaśnieniu państwo poinformujecie o tym opinie publiczną _ - oświadczył Sawicki.

Sawicki przed spotkaniem powiedział, że przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy doszło do złamania prawa. _ - Zajęła się tym (nagraniami) prokuratura, CBA, wierzę, że to wszystko się wyjaśni. O siebie jestem spokojny - jeśli chodzi o moje zachowanie i zgodność mojego zachowania z prawem, o to się nie obawiam _ - powiedział minister rolnictwa.

Jak dodał, jeśli chodzi o kwestię nadzoru Agencji Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami, to wyjaśni to kontrola resortu rolnictwa oraz prokuratury i CBA. Stanisław Żelichowski z Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, który uczestniczy w spotkaniu z Sawickim, nie przesądzał, jakie konsekwencje może ponieść minister rolnictwa.

_ - W tej chwili nie chcę uczestniczyć w linczu politycznym. Była rozmowa dwóch działaczy, jeden ją nagrał - potrzeba teraz, aby minister się do tego ustosunkował. Dopiero później podejmiemy decyzje _ - powiedział Żelichowski.

Jego decyzja ma związek z ujawnionymi wczoraj przez _ Puls Biznesu _ nagraniami z rozmów byłego szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika i szefa kółek rolniczych Władysława Serafina.

W rozmowie padło między innymi stwierdzenie, że Marek Sawicki składał fałszywe zeznania jako świadek w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników ARR. Na nagraniu Łukasik mówił też o nieprawidłowościach w spółce Elewarr, nad którą kontrolę sprawuje Agencja.
Pismo z rezygnacją trafi na biurko premiera Donalda Tuska najprawdopodobniej jutro.

"To męska decyzja"

_ - To dobra decyzja ministra - wskazuje na to, że w Polskim Stronnictwie Ludowym - także w takiej sytuacji dba się o standardy. Jeśli wokół znanego polityka pojawiają się takie podejrzenia, to ten ustępuje, dając czas na wyjaśnienie sprawy _ - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński.

Jak ocenił, dymisja Sawickiego zostanie przyjęta przez premiera._ - To męska decyzja, która tworzy pole do tego, aby tę sprawę wyjaśnić do końca _ - tak decyzję ministra rolnictwa komentuje inny polityk PO Andrzej Halicki.

_ - Ta decyzja z jednej strony daje szansę - i życzę tego ministrowi Sawickiemu - na powrót na fotel ministra rolnictwa, a z drugiej strony pokazuje innym, w jaki sposób powinny reagować środowiska polityczne wtedy, kiedy czarne chmury zawisły nad nimi _ - zaznaczył.

Halicki powiedział też, że dla rozwiązania całej sprawy ten gest jest ważny. _ T- o decyzja politycznej odpowiedzialności, to znak dobrej woli. Minister Sawicki chce wyeliminować wszelkiego rodzaju niedomówienia - jeśli one mają miejsce _ - zaznaczył.

Zdaniem polityka PO, warto docenić taką decyzję Sawickiego. _ - Taśmy i nagrania są bulwersujące i wymagają wyjaśnienia, ani na nepotyzm, ani na nadużycia, przyzwolenia być nie może, minister Sawicki wykazał, że takiego przyzwolenia nie ma _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Wszystko się wyjaśni. O siebie jestem spokojony _ Marek Sawicki rozmawia z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Czy minister rolnictwa zostanie odwołany?
Dymisja dla Marka Sawickiego? Pierwsze przecieki Niedługo konfrontacja ministra z władzami partii. Co zdecyduje Waldemar Pawlak?
Co z Sawickim? _ Nie chcę uczestniczyć w... _ Wkrótce prokuratura zdecyduje, czy rozpocznie śledztwo w sprawie taśm PSL.
Tagi: marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz