Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masakra w Afganistanie. Sprawcy może grozić kara śmierci

0
Podziel się:

Taka kara może grozić amerykańskiemu żołnierzowi, który dwa dni temu zabił w Afganistanie 16 osób, w tym kobiety i dzieci.

Masakra w Afganistanie. Sprawcy może grozić kara śmierci
(PAP/EPA)
bETuZpmd

Takiego wyroku domagają się Afgańczycy - chcą, by żołnierz stanął przed afgańskim sądem. Talibowie wzywają do zemsty na Amerykanach. Znowu będą protesty?

Amerykanie oraz dowództwo NATO zapewniają, że masakra, do jakiej doszło w niedzielę w Afganistanie, nie wpłynie na terminarz wycofania wojsk Sojuszu z tego kraju. Dwa dni temu amerykański żołnierz zabił w jednej z wiosek niedaleko Kandaharu 16 cywilów, w tym kobiety i dzieci. Niewykluczone, że wcześniej żołnierz przeszedł załamanie nerwowe.

Incydent potępił afgański prezydent Hamid Karzaj, a miejscowi parlamentarzyści zaapelowali o postawienie amerykańskiego żołnierza przed afgańskim sądem. Mówią o tym także sami Afgańczycy. - _ Mówi się, że ten żołnierze był pijany, domagamy się, by nasz rząd przeprowadził w tej sprawie śledztwo. Mieszkańcy Kandaharu są w szoku, jak niewierny mógł wejść do czyjegoś domu i zabić kobiety i dzieci _ -mówił jeden z nich.

bETuZpmf

Talibowie zaapelowali wręcz o zemstę na Amerykanach. Do incydentu doszło zaledwie miesiąc po tym, jak po spaleniu Koranu przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie doszło do gwałtownych manifestacji. W starciach zginęło wtedy 30 osób, w tym sześciu żołnierzy NATO.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TEGO ZDARZENIA:

Były doradca polskiego ministra obrony Piotr Łukasiewicz uważa jednak, że tym razem nie dojdzie do tak gwałtownych protestów. - _ Ostatni miesiąc po incydencie z rzekomym spaleniem Koranu spowodował największe manifestacje w Afganistanie. Pewnego rodzaju energia społeczna, która wybuchła uległa wyczerpaniu, więc ten incydent nie spowoduje aż takiej erupcji niezadowolenia _ - mówi.

Żołnierz, który zastrzelił afgańskich cywilów, jest w areszcie w jednej z baz wojskowych. Do tej pory trzy razy był na misji w Iraku i raz w Afganistanie.

bETuZpml
Czytaj więcej o wojnie w Afganistanie
Przeciwnik Sarkozy'ego gra afgańską kartą Faworyt wiosennych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande obiecuje zakończenie operacji.
Ta tragedia nie zmieni strategii Amerykanów Plany w Afganistanie nie zostaną zmienione, ponieważ strategia USA jest skoncentrowana na celach, które się nie zmieniły.
Clinton za wojną. "Możemy ich atakować" Interwencja w Afganistanie trwa już 10 lat. Zdaniem Hillary Clinton _ poczyniliśmy postępy w pomocy dla Afgańczyków _.
bETuZpmG
KOMENTARZE
(0)