Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Masakra w Norwegii. Książka Polaka wzbudza kontrowersje

0
Podziel się:

Wydana w kwietniu w Norwegii książka Hjertet mot steinen, autorstwa Praconia i profesjonalnego pisarza Erika Moller Solheima, została wycofana ze sprzedaży.

Andreas Breivik podczas procesu
Andreas Breivik podczas procesu (PAP/EPA)

Pochodzący z Polski Adrian Pracoń, raniony przez Andersa Behringa Breivika podczas masakry na wyspie Utoya, napisał książkę o wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku. Publikacja wzbudziła kontrowersje z powodu wykorzystania relacji ofiar bez zgody ich rodzin.

Wydana w kwietniu w Norwegii książka _ Hjertet mot steinen _ (w wolnym tłumaczeniu _ Serce o kamień _), autorstwa Praconia i profesjonalnego pisarza Erika Moller Solheima, została wycofana ze sprzedaży. Stało się tak po interwencji bliskich zastrzelonych przez Breivika ofiar, których wypowiedzi zostały bezprawnie zacytowane w publikacji.

Wydawnictwo Cappelen Damm w maju ponownie wydało książkę z usuniętymi kontrowersyjnymi fragmentami. W nowej wersji nie ma już m.in. budzącej zastrzeżenia relacji ostatniej rozmowy telefonicznej z ojcem zastrzelonego przez Breivika 15-letniego Eivinda Hovdena.

Tytuł książki _ Serce o kamień _ pochodzi z relacji Praconia, który chroniąc się przed Breivikiem, położył się przy kamieniu; słyszał własne bicie serca. Publikacja opisuje wydarzenia sprzed 22 lipca, masakrę na wyspie Utoya oraz to, co działo się po niej.

_ Książka powstała, aby zrozumieć, co się stało. Nie wiem, czy osiągnąłem ten cel _ - napisał Adrian Pracoń.

Jak poinformowała Tone Hansen z wydawnictwa Cappelen Damm, książka _ Hjertet mot steinen _ zostanie wydana poza Norwegią. _ - Z racji pochodzenia Adriana, jest duże zainteresowanie wydawców w Polsce. Na razie za wcześnie jednak na szczegóły _ - powiedziała Hansen.

Autor książki jest jednym z najchętniej udzielających wywiadów uczestnikiem tragicznego obozu na wyspie Utoya. Otwartość ta spotyka się z krytyką ze strony innych działaczy młodzieżówki norweskiej Partii Pracy. W Norwegii pojawiają się opinie, że Pracoń chce wykorzystać nieszczęście do promocji własnej osoby.

Pracoń będzie zeznawać pod koniec maja na procesie Breivika. Pod koniec kwietnia oskarżony o zamach w Oslo oraz masakrę na wyspie Utoya, w których zginęło 69 osób, powiedział, że nie zabił Polaka, gdyż ten wyglądał _ zbyt konserwatywnie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pół miliarda euro do wzięcia. Dla Polaków Stosowne umowy podpisali: szef norweskiego MSZ Jonas Gahr Stoere oraz polska minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Tak przeprasza Breivik: "Cierpię jak wy" Sprawca masakry odmówił przeproszenia bliskich osób zastrzelonych na wyspie Utoya. Wyraził żal za zabicie przypadkowych osób.
Zażądał kary śmierci, albo uniewinnienia Sprawca masakry w Norwegii zapewniał, że dwie komórki organizacji _ templariuszy _ mogą uderzyć w każdej chwili.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)