Notowania

francja
17.11.2012 15:16

Media francuskie: Hollande schlebia Polsce

Wraz z prezydentem przyjechało do Warszawy około 30 szefów przedsiębiorstw, w tym największych koncernów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Prezydent Francji Francois Hollande chce pogłębić relacje z Polską, próbując zrównoważyć silne wpływy Niemiec w Europie Wschodniej - pisze dziennik _ Le Figaro _, tytułując relację z wizyty prezydenta w Warszawie: _ Hollande schlebia Polsce _.

_ - Na tydzień przed Radą Europejską w sprawie budżetu UE (szczytem UE 22-23 listopada ws. budżetu na lata 2014-20) szef państwa chce dać nowy impuls relacjom francusko-polskim, pragnąc przeciwstawić się, także na Wschodzie, przywództwu Berlina _ - komentuje _ Le Figaro _.

Gazeta odnotowuje, że francuskiego prezydenta przyjęto w Warszawie _ z wielką pompą _. Jak dodaje, w otoczeniu Hollande'a _ mówi się, że Polacy oczekują bardziej zrównoważonych relacji i nie chcą być już traktowani jak +krewni z prowincji+ _ - zaznacza gazeta.

Podkreśla, że w polskim Sejmie _ Hollande złożył mocny hołd historii Polski jako symbolizującej wyzwolenie Europy _. Francuski gość wsparł też - dodaje gazeta - starania polskie o przystąpienie do strefy euro _ w średniej perspektywie czasowej _.

_ - Jeśli chodzi o budżet Unii, Hollande ostrzegł przed Europą rabatów, w której wszyscy przychodzą po swój czek _ - zauważa _ Le Figaro _, dodając, że _ jest to wizja części polskiej prawicy _. Ale Hollande - dodaje gazeta - podkreślił też porozumienie Paryża i Warszawy w sprawie wspólnej obrony funduszy spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej podczas negocjacji dotyczących budżetu UE.

Według francuskiej konserwatywnej gazety oba kraje zgodne są też w kwestii pogłębienia europejskiej obrony: _ Francja chce ożywić Trójkąt Weimarski (Polska, Niemcy, Francja) i rozszerzyć go o Hiszpanię i Włochy _ - przypomina.

_ Różnice (między Polską a Francją) pozostają w perspektywie globalnej, gdyż w Warszawie dominuje niemiecka ortodoksja w kwestiach ekonomicznych _ - konkluduje _ Le Figaro _.

Wszystkie media francuskie zwracają uwagę na mocny wymiar biznesowy wizyty prezydenta Hollande'a oraz fakt, że chce on zrównoważyć ujemne dla Francji saldo wymiany handlowej z Polską. Wraz z prezydentem przyjechało do Warszawy około 30 szefów przedsiębiorstw, w tym największych koncernów, jak EDF, GDF, Areva czy Veolia.

W swoim dzienniku najbardziej popularna francuska telewizja TF1 wybiła na pierwszy plan, że Hollande pojechał do Polski, aby utorować drogę _ grubym rybom _ francuskiego przemysłu. _ Ta wycieczka z biznesmenami pewnie nie spodoba się lewicy, ale może pomóc w uspokojeniu rynków finansowych _ - powiedziała dziennikarka TF1, relacjonująca wizytę w Polsce.

Media podkreślają także psychologiczne znaczenie pobytu Hollande'a nad Wisłą. _ Hollande chce skończyć z +polskim hydraulikiem+ _ - tytułuje popularny dziennik _ Le Parisien _. Nawiązuje w ten sposób do obaw Francuzów, związanych z napływem do ich kraju taniej siły roboczej ze wschodniej Europy. Ucieleśnieniem tych lęków stał się właśnie przysłowiowy _ polski hydraulik _.

Czytaj więcej w Money.pl
"To oznacza potężny kryzys polityczny w UE" Premier Donald Tusk nie kryje, że z prezydentem Francji będzie rozmawiał o pieniądzach.
Oto szansa na lepszą współpracę z Francją Z Francoisem Hollande'm do Warszawy przyjeżdżają m.in. prezesi EDF, Arevy, MBDA, DCNS, Veolii, Saur oraz Alstom.
Wspiera go już mniej niż połowa wyborców W Paryżu odbyła się dziś konferencja prasowa prezydenta Francji Francois Hollande'a. Co mówił?
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz