Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel apeluje o pamięć o cierpieniach wypędzonych

0
Podziel się:

-To nasze zadanie - podkreśliła kanclerz Niemiec na dorocznym przyjęciu Związku Wypędzonych (BdV).

Merkel apeluje o pamięć o cierpieniach wypędzonych
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała o pielęgnowanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom pamięci o wypędzeniach Niemców w trakcie II wojny światowej i po niej. _ To nasze zadanie _ - podkreśliła na dorocznym przyjęciu Związku Wypędzonych (BdV).

W obecności niemieckiej kanclerz w Berlinie zainaugurowano najnowszą wystawę poświęconą problematyce wypędzeń. W przemówieniu Merkel powiedziała, że Niemcy muszą być świadomi swojej odpowiedzialności za II wojnę światową.

- _ Niemcy w czasie władzy narodowego socjalizmu przysporzyły naszemu kontynentowi niewyobrażalnych cierpień i nie wolno nigdy zapomnieć o upadku cywilizacji, jakim była Szoah _ - oświadczyła.

Jednak - dodała - miliony Niemców, którzy w trakcie II wojny światowej i po niej musieli opuścić swoje domy w Europie Środkowej i Wschodniej, _ doświadczyły bezprawia _.

- _ Ta niesprawiedliwość to część naszej wspólnej historii _ - powiedziała. -_ Tej historii nie wolno pomijać, ale trzeba wyciągnąć z niej naukę _ - dodała.

_ Kwestią człowieczeństwa jest poważne traktowanie cierpień i wspomnień wypędzonych oraz niesienie tej pamięci dalej w przyszłość _ - powiedziała Merkel.

Niemiecka kanclerz przypomniała, że powołana przez rząd Niemiec fundacja _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _ pracuje nad utworzeniem w Berlinie centrum informacyjno-dokumentacyjnego poświęconego wypędzeniom. - _ Ten projekt zamknie lukę w niemieckim rozliczeniu się z historią _ - podkreśliła Merkel.

Dziękowała też działaczom Związku Wypędzonych i jego szefowej Erice Steinbach za to - jak powiedziała - że _ zawsze szukają prawdy i są gotowi do pojednania _. _ W ten sposób przyczyniacie się do wzmocnienia Europy zjednoczonej w pokoju i wolności _ - dodała niemiecka kanclerz.

Nowa wystawa działającej pod auspicjami BdV fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom zatytułowana jest _ Heimatweh _ (_ Tęsknota za ojczyzną _). Stanowi połączenie trzech wcześniejszych odrębnych wystaw fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Pierwsza część to ekspozycja _ Die Gerufenen _ (_ Wezwani _), która przedstawia historię niemieckiego osadnictwa w Europie Środkowej i Wschodniej, drugą część stanowi głośna wystawa _ Wymuszone drogi _ z 2006 r., ukazująca historię ucieczek i wysiedleń Niemców w czasie II wojny światowej i w latach późniejszych, jak również losy innych narodów europejskich, które w XX wieku doświadczyły przymusowych wysiedleń, deportacji i czystek etnicznych, w tym Polaków. Trzecia część nowej wystawy dotyczy problematyki integracji wysiedlonych po wojnie Niemców w nowej ojczyźnie.

Dodatkowym elementem nowej ekspozycji jest galeria portretów i krótkich biografii znanych w Niemczech osobistości, które są wypędzonymi, późnymi przesiedleńcami albo ich potomkami. Są wśród nich m.in.: były prezydent Niemiec Horst Koehler, którego rodzice pochodzili z Besarabii, urodzony we Wrocławiu polityk socjaldemokracji i wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse czy też pochodzący z Opola piłkarz Miroslav Klose, jako przedstawiciel tzw. późnych przesiedleńców.

Więcej o kanclerz Merkel czytaj w Money.pl
Unia w zmowie. Zobacz, kto i czym jej podpadł Przywódcy kilku państw UE postanowili unikać spotkać z jednym z kandydatów na prezydenta Francji. Dlaczego?
Francuzi rozgryźli Niemców. Chodzi im o... Większość Francuzów ma dobre i bardzo dobre zdanie na temat kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Przyjaciel Polaków prezydentem Niemiec? _ Jestem pewna, że człowiek ten może dać nam ważne impulsy _ - przekonuje Angela Merkel.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)