Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: Europejski nadzór bankowy bez pośpiechu

0
Podziel się:

- To nie pomoże nam zyskać tego, czego tak bardzo potrzebujemy, czyli wiarygodności. Świat już wystarczająco krytycznie patrzy na nasze starania - powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel: Europejski nadzór bankowy bez pośpiechu
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Zbyt pośpieszne tworzenie europejskiego nadzoru bankowego nie pomoże strefie euro odzyskać wiarygodności - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas dorocznej konferencji Związku Niemieckiego Przemysłu w Berlinie.

_ - Jestem za tym, by w strefie euro wzmocnić nadzór bankowy. Ale europejski nadzór musi mieć bardziej wiążący charakter. Nie można mówić już teraz o bezpośredniej rekapitalizacji banków, jeśli jeszcze nie stworzono mechanizmów kontroli. To znaczy: krok po kroku i po kolei, a nie szybko, na zasadzie: ważne, że coś mamy _ - podkreśliła Merkel.

_ - To nie pomoże nam zyskać tego, czego tak bardzo potrzebujemy, czyli wiarygodności. Świat już wystarczająco krytycznie patrzy na nasze starania _ - powiedziała.

Komisja Europejska zaproponowała na początku września wspólny nadzór bankowy dla strefy euro z kluczową rolą Europejskiego Banku Centralnego, stanowiący pierwszy element całego projektu zwanego unią bankową.

Nadzór jest warunkiem bezpośredniego dokapitalizowywania banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, czyli funduszu ratunkowego strefy euro. KE ma nadzieję, że zostanie wdrożony do końca roku, co jednak Berlin uważa za nierealne.

Merkel przyznała, że _ na rynkach finansowych nadal panuje nieufność, czy niektóre kraje strefy euro są w stanie spłacać swoje długi _. _ - Świat pyta się, jak konkurencyjne są kraje w eurolandzie. My w Europie musimy zadać sobie pytanie, jak możemy odzyskać to utracone zaufanie. Zbyt często w Europie mówiono coś, czego potem nie dotrzymywano _ - powiedziała.

Dlatego jej zdaniem konieczne jest wzmocnienie mechanizmów kontrolnych w strefie wspólnej waluty. - _ Ręczenie za długi i kontrola muszą iść w parze. Życzenia dotyczące uwspólnotowienia (długów) bez koniecznych struktur interwencji i kontroli nie doprowadzą nas do celu, ale z powrotem do punktu wyjścia _ - oceniła niemiecka kanclerz.

Według niej w Niemczech wysokie dochody państwa z podatków pozwalają na kontynuację konsolidowania budżetu. Deficyt budżetowy w tym roku prawdopodobnie wyniesie 0,9 proc. PKB. _ Najpóźniej w 2016 r. chcemy uchwalić budżet bez zadłużenia netto. Ostatnio udało się to w 1969 r. _ - powiedziała Merkel.

Po południu na konferencji Związku Niemieckiego Przemysłu przemówienie wygłosi prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska na to się nie zgodzi. Co na to Unia? - _ Ta propozycja jest nie do przyjęcia _ - tak minister do spraw europejskich Piotr Serafin ocenił pomysł utworzenia wspólnego nadzoru bankowego.
W takim luksusie wypoczywają politycy Prezydent USA Barack Obama wybiera najczęściej hotel The Kahala w Honolulu.
Merkel o przyszłości euro. "Bez pośpiechu" Odrzuciła też możliwość wspólnego gwarantowania depozytów w ramach unii bankowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)