Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel krytykowana za Bin Ladena

0
Podziel się:

Przedstawiciele Kościołów oraz część niemieckich polityków krytykuje kanclerz Angelę Merkel za to, że publicznie wyraziła radość z zabicia Osamy bin Ladena.

Merkel krytykowana za Bin Ladena
(ec.europa.eu)
bECMetYR

Przedstawiciele Kościołów oraz część niemieckich polityków krytykuje kanclerz Angelę Merkel za to, że publicznie wyraziła radość z zabicia Osamy bin Ladena. Jak informują w środę niemieckie media, Merkel zarzucono m.in., że myśli w kategoriach zemsty.

Kontrowersje wywołało zdanie wypowiedziane przez Merkel pod koniec poniedziałkowej konferencji prasowej. _ - Cieszę się, że udało się zabić bin Ladena _ - oświadczyła niemiecka kanclerz, odpowiadając na ostatnie pytanie.

_ - Jako chrześcijanka mogę tylko powiedzieć, że nie jest powodem do radości, gdy ktoś zostaje celowo zabity _ - powiedziała przewodnicząca synodu Kościoła ewangelickiego w Niemczech, polityk Zielonych Katrin Goering-Eckardt w rozmowie z dziennikiem _ Berliner Zeitung _.

bECMetYT

Jak dodała, _ można się cieszyć z tego, że Osama bin Laden nie może już działać jako przywódca terrorystów, ale z jego śmierci nie można się cieszyć _. Zdaniem Goering-Eckardt bardziej właściwe byłoby schwytanie i osądzenie przywódcy Al-Kaidy, zgodnie z zasadami państwa prawa. _ - Zabicie kogoś nie może być głównym celem, niezależnie od tego, jak wiele złego uczyniła ta osoba _ - dodała Goering-Eckardt.

W podobnym tonie wypowiedziało się kilku polityków chadecji. - _ Prawo do życia jest niepodzielne _ - podkreślił przedstawiciel koła katolickiego w CDU Martin Lohmann, cytowany przez _ Berliner Zeitung _. _ - Dla chrześcijanina zabicie człowieka nie powinno nigdy być powodem do radości _ - dodał.

_ - Z chrześcijańskiego punktu widzenia nie jest czymś odpowiednim, by wyrażać radość z celowego zabicia człowieka i z jego śmierci _ - powiedziała z kolei wiceprzewodnicząca frakcji CDU/CSU i członkini Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Ingrid Fischbach.

Merkel skrytykował też przewodniczący komisji prawnej niemieckiego Bundestagu, chadek Siegfried Kauder. _ - Ja bym tak tego nie sformułował. To jest myślenie w kategoriach zemsty, którego nie należy okazywać. To średniowiecze _ - powiedział polityk w rozmowie z gazetą _ Passauer Neue Presse _. Wyraził też wątpliwość, czy zabicie bin Ladena było zgodne z prawem. - _ Samowolne zabicie człowieka nie jest do pogodzenia z międzynarodowym paktem praw obywatelskich i politycznych _ - ocenił. Zdaniem Kaudera akcją przeciwko bin Ladenowi powinna zająć się ONZ.

bECMetYZ

W środę niemiecki rząd starał się wyjaśnić nieporozumienie związane z niefortunną wypowiedzią Merkel.

Rzecznik rządu Steffen Seibert tłumaczył na konferencji prasowej, że Merkel rozumie, iż jej dobór słów mógł niektórych zirytować, jeśli usłyszeli wyłącznie jedno zdanie z całej jej wypowiedzi. Przyznał, że połączenie słów o radości i śmierci mogło wydawać się nieodpowiednie.

_ - Powodem do radości była myśl, że nie będzie już żadnego zagrożenia ze strony tego człowieka (bin Ladena). Świat jest być może nieco bezpieczniejszy _ - wyjaśnił w środę Seibert.

W obronę wziął niemiecką kanclerz szef dyplomacji Guido Westerwelle. Jak powiedział gazecie _ Die Welt _, śmierć szefa Al-Kaidy to _ dobra wiadomość dla całego świata _. _ Myślę, że w tym kontekście można zrozumieć ulgę, iż ten terrorysta, który ma na sumieniu wiele tysięcy ofiar, nie może już szerzyć terroru _ - ocenił Westerwelle.

bECMetZa

Przestrzegł on jednak przed przesadnymi reakcjami na Zachodzie. _ Musimy uważać (...) by w świat nie poszły obrazy, które spowodowałyby wzburzenie albo heroizację Al-Kaidy _ - dodał, apelując o poszanowanie dla islamu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;smierc;bin;ladena;to;sukces;sil;pokoju,31,0,822047.html) Merkel: Śmierć bin Ladena to sukces sił pokoju Angela Merkel przekazała Barackowi Obamie wyrazy uznania za akcję sił specjalnych i dodała, że wiadomość o śmierci terrorysty przyjęła z ulgą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t115404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/osama;to;symbol;wskazal;lidera;al;kaidy,252,0,823036.html) Osama to symbol, wskazał lidera Al Kaidy Ważniejsze byłoby schwytanie Jemeńczyka Anwara al-Awlakiego - uważa publicysta _ Financial Times _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t138547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;zyje;przywodca;al-kaidy;radosc;w;cieniu;obaw,169,0,822185.html) Nie żyje przywódca Al-Kaidy. Radość w cieniu obaw Barack Obama zebrał gratulacje od całego świata. Al-Kaida grozi jednak odwetem. Może mieć bombę atomową w Europie.
bECMetZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)