Notowania

angela merkel
27.08.2009 06:00

Merkel: Nic nie wskazuje na to, by GM zachował Opla

- To, co jest finansowane tutaj w Europie, musi tu pozostać - mówi Kanclerz Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że nic nie wskazuje, by niemiecki koncern motoryzacyjny Opel miał pozostać w rękach amerykańskiego właściciela General Motors.

_ - Takie rozwiązanie nawet nie zostało nam nigdy zaproponowane _ - powiedziała Merkel w wywiadzie dla telewizji informacyjnej N24.

Jak dodała, państwo niemieckie nie udzieliłoby finansowego wsparcia na realizację takiej strategii GM_ : - To, co jest finansowane tutaj w Europie, musi również pozostać w Europie _.

Rząd zgadza się na ofertę Magny

Powtórzyła, że niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe, w których są fabryki Opla, popierają ofertę austriacko-kanadyjskiego konsorcjum Magna i rosyjskiego Sbierbanku jako potencjalnych inwestorów dla niemieckiej spółki. O przejęcie większości udziałów w Oplu zabiega też belgijski fundusz RHJ International.

_ - Rozmawiamy teraz (z GM) o otwartych kwestiach dotyczących koncepcji Magny _ - powiedziała niemiecka kanclerz.

Wyraziła nadzieję, że najpóźniej do kolejnego posiedzenia Rady Administracyjnej GM, planowanego na 8 i 9 września, uda się poczynić postępy. Kolejna runda rozmów z przedstawicielami władz amerykańskiego koncernu planowana jest na piątek.

Według Merkel niemieckie interesy są jednak ważniejsze niż pośpiech. - _ Jeśli są do wyjaśnienia pewne sprawy, to je wyjaśnimy _ - powiedziała.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chętni na **Opla** wyłożą karty na stół. Decyzja coraz bliżej ]( http://manager.money.pl/news/artykul/chetni;na;opla;wyloza;karty;na;stol;decyzja;coraz;blizej,175,0,493487.html )
* [ **Opel** wymyka się Magnie? ]( http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/opel;wymyka;sie;magnie,154,0,491930.html )
* [ Merkel: Magna ma większe szanse na Opla ]( http://news.money.pl/artykul/merkel;magna;ma;wieksze;szanse;na;opla,0,0,522496.html )

We wtorek amerykański dziennik _ Wall Street Journal _ podał, że General Motors rozważa obecnie, czy nie powinien jednak zachować Opla i Vauxhalla. Według _ WSJ _ nowa rada dyrektorów GM poinstruowała management, by rozważył nowe opcje dla Opla/Vauxhalla, łącznie z zestawieniem planu finansowego (4,3 miliarda USD), którego celem byłoby ożywienie europejskich operacji zamiast ich sprzedaży, co od wiosny było zamiarem tej firmy. Gazeta powołuje się tu na _ trzech ludzi zaangażowanych w tę sprawę _.

Tagi: angela merkel, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz