Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
10.07.2013 18:44

Merkel odrzuca porównanie NSA do Stasi

- Dla mnie nie ma absolutnie żadnego porównania między Stasi a działalnością agencji wywiadowczych krajów demokratycznych powiedziała Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel zdecydowanie odrzuciła dziś porównanie działalności amerykańskiego wywiadu NSA do metod enerdowskiej bezpieki Stasi. W niedzielę niemiecki artysta wyświetlił na ambasadzie USA w Berlinie napis _ Zjednoczone Stasi Ameryki _. *

_ Dla mnie nie ma absolutnie żadnego porównania między Stasi a działalnością agencji wywiadowczych krajów demokratycznych. To dwie całkowicie różne rzeczy; podobne porównania przyczyniają się jedynie do trywializacji tego, co Stasi robiła ludziom _ - powiedziała niemiecka kanclerz w wywiadzie dla tygodnika _ Die Zeit _, odpowiadając na pytanie, czy rzekoma inwigilacja prowadzona przez NSA przypomina jej metody stosowane przez Stasi.

Wraz z pojawianiem się nowych technologii _ należy wciąż od nowa definiować granicę między jak największą sferą swobody a tym, czego potrzebuje państwo, by zapewniać swym obywatelom jak największe bezpieczeństwo _ - powiedziała Merkel. Bez działalności wywiadowczej _ państwo byłoby zbyt bezbronne _ - dodała. Jej zdaniem bez możliwości _ kontrolowania telekomunikacji _ nie da się skutecznie zapobiegać zamachom terrorystycznym.

W niedzielę wieczorem artysta Oliver Bienkowski za pomocą potężnego projektora rzucił na ścianę amerykańskiej ambasady w centrum Berlina hasło _ United Stasi of America _ oraz podobiznę Kima Dotcoma, właściciela zamkniętego portalu wymiany plików Megaupload. Powodem zorganizowania tej artystycznej prowokacji, przerwanej po chwili przez policję, stały się doniesienia tygodnika _ Der Spiegel _ o inwigilowaniu komunikacji telefonicznej i internetowej w krajach UE przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

_ Spiegel _ podał, powołując się na wewnętrzny dokument NSA, że amerykański wywiad miesięcznie w samych Niemczech rejestruje średnio ok. 500 mln rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów. W dokumencie sklasyfikowano też ten kraj, sojusznika USA w Europie, jako cel podobny do Chin.

Merkel zwróciła się do USA z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Podkreśliła, że byłoby nie do przyjęcia, gdyby rzeczywiście, jak informowały media, dochodziło do instalowania podsłuchów w ambasadach krajów UE czy unijnych instytucjach.

W rozmowie z _ Die Zeit _ zaznaczyła, że _ mimo bardziej niż uzasadnionych pytań _, które wymagają odpowiedzi, nie należy zapominać, że USA _ od dziesięcioleci pozostają naszym najbardziej lojalnym sojusznikiem _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA nadużyły zaufania. Ostre słowa krytyki _ Zarzuty o szpiegowanie są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone _ - oświadczył polityk.
USA apelują do Ekwadoru. Chcą Snowdena Prezydent Ekwadoru Rafael Correa poinformował, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go o azyl polityczny w Ekwadorze.
Amerykanie szpiegują Unię Europejską! Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE i w n ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych.
Tagi: afera podsłuchowa, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz