Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel ostro do amerykańskich służb

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że będzie dążyć do zaostrzenia unijnych zasad ochrony danych.

Merkel ostro do amerykańskich służb
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała od USA, w związku z ujawnieniem globalnego monitoringu elektronicznego prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), przestrzegania niemieckiego prawa w działalności wywiadowczej w Niemczech.

_ - Oczekuję od rządu amerykańskiego jasnego zapewnienia na przyszłość, że na ziemi niemieckiej przestrzegane będzie niemieckie prawo. Jesteśmy zaprzyjaźnionymi partnerami. Jesteśmy w sojuszu obronnym i konieczne jest, byśmy mogli na sobie nawzajem polegać _ - podkreśliła kanclerz w telewizji publicznej ARD.

Merkel zapowiedziała też, że będzie dążyć do zaostrzenia unijnych zasad ochrony danych oraz zmuszenia firm internetowych do większej otwartości w kwestii tego, komu udostępniają dane. _ - Mamy (w Niemczech) świetną ustawę o ochronie danych. Ale skoro Facebook jest zarejestrowany w Irlandii, obowiązuje go prawo irlandzkie. Dlatego potrzebujemy zunifikowanych reguł europejskich _ - argumentowała, dodając, że ludzie słusznie obawiają się o to, co dzieje się z ich danymi poza Niemcami.

Kanclerz powiedziała też, że cel nie zawsze usprawiedliwia środki. _ - Prowadzimy wojnę z terroryzmem, ale nie wszystko, co jest technicznie możliwe, (...) musi być realizowane _ - oświadczyła. Poparła też proponowane przez niektórych członków jej rządu dołączenie protokołu o ochronie danych do istniejącego oenzetowskiego paktu praw obywatelskich i politycznych.

Tygodnik _ Der Spiegel _ ujawnił, powołując się na wewnętrzny dokument NSA, że amerykański wywiad miesięcznie w samych Niemczech rejestruje średnio ok. 500 mln rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów. W dokumencie sklasyfikowano też ten kraj, sojusznika USA w Europie, jako cel podobny do Chin.

Według _ Spiegla _ działania wywiadowcze NSA obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. Niemiecki tygodnik powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA _ celem ataku _.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel: NSA to nie Stasi. To dwie różne rzeczy _ - Dla mnie nie ma absolutnie żadnego porównania między Stasi a działalnością agencji wywiadowczych krajów demokratycznych _ powiedziała Angela Merkel.
Snowden ujawnił, z kim współpracują USA Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.
USA nadużyły zaufania. Ostre słowa krytyki _ Zarzuty o szpiegowanie są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone _ - oświadczył polityk.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)