Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: Ostrzej za naruszanie dyscypliny budżetowej

0
Podziel się:

Za łamanie unijnych traktatów - zawieszenie głosu w Radzie UE.

Merkel: Ostrzej za naruszanie dyscypliny budżetowej
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zamierza walczyć na najbliższym szczycie UE w Brukseli zmianę w traktatach unijnych, które ustanawiałyby mechanizm postępowania w sytuacji kryzysu - poinformowały źródła w Urzędzie Kanclerskim.

Postulaty Niemiec, popierane przez Francję, budzą wątpliwości wielu państw członkowskich UE, co pokazały obrady ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w Luksemburgu.

Berlin chce, by do 2013 r. - kiedy wygaśnie obecny, ustanowiony ad hoc mechanizm dla ratowania pogrążonych w kryzysie zadłużenia krajów strefy euro - ustanowiono nowy stały mechanizm stabilizacyjny, zakotwiczony w traktacie. Zdaniem niemieckiego rządu mechanizm ten powinien pozwolić na pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej także prywatnych wierzycieli.

Drugim postulatem Niemiec jest zaostrzeniesankcji za naruszanie dyscypliny budżetowej. W ostateczności państwu, notorycznie łamiącemu zasady Paktu Stabilności i Wzrostu, groziłoby zawieszenie prawa głosu w Radzie UE.

Jak zapewnili przedstawiciele kanclerz Merkel, rządowi w Berlinie nie chodzi o _ totalną rewizję traktatów _, lecz ograniczone, bardzo precyzyjne zmiany, zawarte _ w dwóch zdaniach _. Zmian tych można by dokonać przy okazji koniecznych nowelizacji traktatów, jakie będzie musiała podjąć Unia w najbliższych latach, np. przy okazji przystąpienia do UE Chorwacji.

Podkreślili też, że niemiecki rząd w pełni popiera zaproponowane przez tzw. grupę task force pod przewodnictwem Hermana Van Rompuya nowe ramy wzmocnienia dyscypliny budżetowej i zarządzania gospodarczego w UE. - _ Ale uważamy, że należy zrobić jeszcze więcej _ - powiedział przedstawiciel niemieckiej kanclerz.

- _ Dla nas jest to jeden pakiet. Albo zgadzamy się w obu sprawach (reformy zasad dyscypliny budżetowej i zmiany w traktatach) albo w żadnej _ - dodał.

Merkel prowadzi intensywne rozmowy z przywódcami państw UE, którzy - według źródeł rządowych - wykazują wiele zrozumienia dla postulatu _ zakotwiczenia w traktatach mechanizmu stabilizacyjnego _.

Niemcy odrzucają też argumenty krajów, które po trudnościach z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, obawiają się otwierania nowej debaty na temat reformy traktatowej. Jak podkreślają źródła zbliżone do rządu w Berlinie, zmiany traktatów będą konieczne w przyszłość, choćby przy okazji dalszego rozszerzenia UE.

Reforma zasad dyscypliny budżetowej w strefie euro będzie tematem szczytu UE w Brukseli w czwartek i piątek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t40477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;zadecyduje;o;dyscyplinie;budzetowej,219,0,698587.html) Unia zadecyduje o dyscyplinie budżetowej Niemcy i Francja chcą, by kraj, który nie utrzymuje dyscypliny budżetu, tracił głos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t112619.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podatek;od;bankow;to;lakomy;kasek;moze;dac;25;mld;euro,127,0,688511.html) Podatek od banków to łakomy kąsek. Może dać 25 mld euro Unijny komisarz ds. podatków jest zwolennikiem nowych obciążeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t97303.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;niemiecka;propozycja;reformy;jest;naiwna,174,0,624558.html) Barroso: Niemiecka propozycja reformy jest naiwna Nie można wprowadzić sankcji wobec zadłużonych krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)