Notowania

kryzys w strefie euro
08.12.2010 18:39

Merkel przeciw emitowaniu euroobligacji

Niemiecka Kanclerz uważa, że to niewłaściwa zachęta do dyscypliny dla państw z zadłużeniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o konstruktywną i spokojną debatę na temat sposobów walki z kryzysem finansowym w strefie euro. Potwierdziła też, że jest przeciwko emitowaniu euroobligacji.

Na konferencji prasowej w Berlinie po rozmowach z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem Merkel odniosła się do ostrej krytyki pod jej adresem ze strony luksemburskiego premiera Jean-Claude'a Junckera. Zarzucił on jej, że postępuje w sposób _ nieeuropejski _.

Jak powiedziała Merkel, przed szczytem UE w przyszłym tygodniu potrzebna jest _ naprawdę spokojna i nastawiona na osiągnięcie celu praca _. - _ Dlatego spokój jest tu moim wkładem _ - dodała.

Zdaniem niemieckiej kanclerz proponowane przez Junckera wspólne euroobligacje państw strefy europejskiej waluty nie byłyby właściwą z ekonomicznego punktu widzenia zachętą do dyscypliny budżetowej dla państw z problemami zadłużenia. Nie są również do pogodzenia z obecnymi zapisami traktatów UE. - _ Dyskusja na ten temat nie jest pomocna _ - oceniła Merkel.

- _ Teraz należy połączyć wszystkie siły, by w następny piątek (na szczycie UE) dojść do dobrego rozwiązania dla przyszłości euro _ - oświadczyła.

Reinfeldt, którego kraj nie należy do strefy wspólnej waluty, powiedział, że Szwecja opowiada się za zmianami w traktatach UE, prowadzącymi do ustanowienia trwałego mechanizmu wsparcia krajów w kryzysie zadłużenia oraz zaostrzenia polityki finansowej UE.

Opublikowane wypowiedzi premiera Luksemburga na temat stanowiska Niemiec w dyskusji o euroobligacjach podgrzały atmosferę przed przyszłotygodniowym szczytem UE w Brukseli.

- _ Niemcy kierują się tu nieco uproszczonym myśleniem - powiedział w rozmowie z tygodnikiem _Die Zeit", który trafi do kiosków w czwartek. - _ Odrzuca się naszą propozycje, zanim się ją przeanalizowało _. - _ Takie tworzenie w Europie tematów tabu i brak zainteresowania pomysłami innych (członków UE) to bardzo nieeuropejski sposób załatwiania europejskich spraw _ - ocenił.

Ostro zareagował na tę krytykę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. - _ Nikomu w Europie to nie pomaga, jeśli jedni zarzucają innym nieeuropejskość _ - powiedział.

W poniedziałek na łamach dziennika _ Financial Times _ Juncker oraz włoski minister finansów Giulio Tremonti przedstawili propozycję powołania Europejskiej Agencji Zadłużenia emitującej nominowane w euro obligacje o jednolitym oprocentowaniu. Oprócz Luksemburga i Włoch oficjalnie propozycję emitowania euroobligacji wspiera jeszcze Portugalia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t124463.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wiecej;pieniedzy;na;wsparcie;bankrutow,193,0,730049.html) Więcej pieniędzy na wsparcie bankrutów? Niemcy są przeciw zwiększeniu funduszu antykryzysowego dla ratowania bankrutów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;i;merkel;negocjuja;budzet;ue;z;cameronem,124,0,714108.html) Sarkozy i Merkel negocjują budżet UE z Cameronem Do nieformalnych rozmów doszło w czasie szczytu NATO w Lizbonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;na;dobrym;kursie;w;kierunku;euro,194,0,677314.html) Polska na dobrym kursie w kierunku euro Juncker: Wejście do strefy euro leży w waszym żywotnym interesie.
Tagi: kryzys w strefie euro, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz