Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel szuka sposobu nacisku na Egipt

0
Podziel się

Szefowa niemieckiego spodziewa się w nadchodzącym tygodniu spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

Merkel szuka sposobu nacisku na Egipt
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bErRsImt

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę, że jej rząd rozważy możliwość wstrzymania eksportu broni do Egiptu w związku z działaniami władz egipskich wobec islamskich demonstrantów.

_ - Musimy poddać sytuację w Egipcie całkowicie nowej ocenie _ - powiedziała Merkel w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla drugiego programu telewizji publicznej ZDF.

Szefowa niemieckiego rządu dodała, że spodziewa się w nadchodzącym tygodniu spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE. _ Następnie zastanowimy się, jakie kroki należy podjąć _ - powiedziała. Zaznaczyła, że eksport broni może być _ jednym z instrumentów, za pomocą którego dobitnie pokażemy, że jesteśmy bardzo sceptyczni wobec tego, co dzieje się obecnie w Egipcie _.

bErRsImv

_ - Nikt, ani wojskowi, ani cywile nie mają prawa do stosowania przemocy wobec obywateli _ - podkreśliła kanclerz.

Egipskie siły bezpieczeństwa brutalnie zlikwidowały w środę dwa obozowiska zwolenników obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. W wyniku tych operacji oraz krwawych zamieszek, które wybuchły następnie w całym kraju, śmierć poniosło do niedzieli według oficjalnych danych do 900 osób.

Niemcy należą do czołowych eksporterów broni na świecie. W pierwszej połowie br. niemieckie firmy sprzedały Egiptowi sprzęt wojskowy o wartości 13,2 mln euro. Dostawy obejmowały przede wszystkim wyposażenie dla egipskiej marynarki wojennej oraz sprzęt telekomunikacyjny. Ministerstwo gospodarki w Berlinie informowało wcześniej, że wstrzymało do odwołania wszystkie decyzje dotyczące nowych zezwoleń na dostawy broni w rejon konfliktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel za globalną ochroną danych w sieci Kanclerz Niemiec opowiedziała się na łamach "Welt am Sonntag" za zawarciem globalnego porozumienia w sprawie ochrony danych
Merkel ostro do amerykańskich służb Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że będzie dążyć do zaostrzenia unijnych zasad ochrony danych.
Namawia do cięć, a sama jest bardzo hojna Opozycja ostrzega, że obietnice będą kosztować budżet 28 mld euro.
bErRsImW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)