Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel: UE przygotowana na kryzys irlandzki

0
Podziel się:

Obawy, że Irlandia ogłosi niewypłacalność wywołały rekordowy spadek euro.

Merkel: UE przygotowana na kryzys irlandzki
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Unia Europejska jest przygotowana na wszelkie scenariusze działań w związku z obecnym kryzysem finansowym w Irlandii - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Seulu podczas trwającego tam szczytu grupy G20.

Dodała, że inwestorzy, którzy w ostatnim okresie wyprzedawali duże ilości irlandzkich obligacji nie rozumieli przyjętych przez UE mechanizmów wspierania krajów zagrożonych kryzysem.

Obawy, iż Irlandia może być pierwszym krajem strefy euro, który ogłosi niewypłacalność spowodowały w ubiegłą środę rekordowy spadek kursu euro.

Celem obecnego szczytu G20 w Seulu jest przebudowa światowej gospodarki, tak by zapewnić jej stabilny wzrost i zapobiec powtórce światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Jednak kraje biorące udział w szczycie mają trudności z ustaleniem strategii mającej to zapewnić. Przywódcy będą musieli stawić czoło rosnącym sporom o kursy walut i o równowagę bilansu handlowego.

Wśród głównych kwestii omawianych na szczycie znajdą się m.in. nierównowaga w bilansie handlowym, kursy walut, regulacje sektora finansowego oraz niektóre kwestie polityczne, takie jak rosnące napięcie pomiędzy Chinami i Japonią oraz Rosją i Japonią, czy też zamrożone negocjacje dotyczące północnokoreańskiego programu atomowego.

Szczytowi towarzyszą protesty - w Seulu, gdzie rozmieszczono znaczne siły policyjne, demonstrowało spokojnie trzy tysiące osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;prosi;prezydenta;chin;o;poparcie;w;g20,243,0,705779.html) Sarkozy prosi prezydenta Chin o poparcie w G20 Francja chce, by G20 zreformowała system monetarny i ustabilizowała ceny surowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/g20;chce;powstrzymac;wojne;walutowa,252,0,698108.html) G20 chce powstrzymać wojnę walutową Rządy mają zmierzać do _ bardziej rynkowego _ systemu walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t116034.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;g20;w;seulu;trudne;tematy;ostre;spory,93,0,708701.html) Szczyt G20 w Seulu. Trudne tematy, ostre spory Chiny ostrzegają prezydenta USA przed konfrontacją.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)