Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel zagra globalnym ociepleniem

0
Podziel się:

Rząd w Berlinie chce wykorzystać społeczne niepokoje związane ze zmianą klimatu, aby zyskać poparcie dla konstytucji UE.

Merkel zagra globalnym ociepleniem
(PAP / EPA)

Rząd w Berlinie chce wykorzystać społeczne niepokoje związane ze zmianą klimatu, aby wykonać swoje najbardziej karkołomne zadanie: wznowienie prac nad konstytucją UE, pisze "Financial Times".

Przewodzące unii Niemcy pracują nad włączeniem potrzeby wspólnej walki z globalnym ociepleniem do projektu traktatu, dowiedział się brytyjski dziennik.

"Celem byłoby uzyskanie populistycznego poparcia, dzięki uwzględnieniu tematu, który działa na wyobraźnie Europejczyków bez względu na kraj i poglądy polityczne. Ma to pokazać, jak ważne jest wprowadzenie i innych, kontrowersyjnych, przepisów i instytucji", pisze "FT".

Ostatnio uwzględnienie globalnego ocieplenia w planach konstytucyjnych, które mają być przedstawione w niedzielę w tzw. "Deklaracji berlińskiej", sugerował minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Eurosceptyczni komentatorzy zareagowali natychmiast. Zauważyli, że Berlin poruszając jeden z najbardziej medialnych tematów ostatnich miesięcy, chce zepchnąć na dalszy plan najważniejsze punkty dyskusji.

Z drugiej strony europejscy dyplomaci wskazują, że propozycja Niemiec jest zgodna z dążeniami poszczególnych krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Bruksela zadecydowała ostatnio o redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., a Wielka Brytania rozważa ustawę o zmianach klimatycznych.

Efekt cieplarniany pomoże też kanclerz Merkel odciąć się od skompromitowanej Eurokonstytucji, którą odrzucili w referendum w 2005 roku Francuzi i Holendrzy. Stary projekt ma wciąż swoich zwolenników, m. in. Hiszpanię, której mieszkańcy entuzjastycznie poparli traktat. Eurokonstytucja przygotowana przez konwent Valery'ego Giscarda d'Estainga nie poruszała tematu zatrzymania zmian klimatycznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)