Notowania

białoruś
03.01.2009 09:46

MFW pożyczy Białorusi 2,5 mld dolarów

Kilka tygodni wcześniej Białoruś otrzymała 2 miliardy dolarów pożyczki z Moskwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

*Według lokalnych mediów - Mińsk na spłatę kredytu otrzyma ponad rok. Kilka tygodni wcześniej Białoruś otrzymała 2 miliardy dolarów pożyczki z Moskwy. * Gospodarka i system bankowy tego kraju przeżywają kryzys. Wraz z nowym rokiem, z dnia na dzień, wartość białoruskiego rubla w stosunku do dolara i euro spadła aż o 20 procent.

Niezależni eksperci wróżą wzrost cen i spadek realnej wartości wynagrodzeń. Wiele firm balansuje na granicy krachu. Mińsk od kilku miesięcy zabiegał o międzynarodowe wsparcie finansowe.

Pierwszą pożyczkę białoruskie władze uzyskały z Moskwy. Na kolejną czekano ponad 2 miesiące. Międzynarodowy Fundusz Walutowy po szczegółowych analizach i uzgodnieniach powiedział tak, ale decyzję musi jeszcze potwierdzić rada dyrektorów. Dopiero wtedy do Mińska trafi pierwsze 800 milionów dolarów z przyznanych 2 i pół miliarda.

Wciąż nie wiadomo czy Białoruś może liczyć na finansową pomoc Waszyngtonu. Mińsk zwrócił się do Białego Domu z prośbą o pożyczkę w wysokości 5 miliardów dolarów. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Tagi: białoruś, pomoc, mfw, gospodarka, wiadomości, wiadmomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz