Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Microsoft pomagał szpiegować klientów?

0
Podziel się:

Dzięki temu amerykańskie służby mogły inwigilować użytkowników Microsoftu korzystających z jego czatowni.

Microsoft pomagał szpiegować klientów?
(AP/FOTOLINK/EastNews)

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden ujawnił brytyjskiemu dziennikowi _ Guardian _ szeroki zakres współpracy komputerowego giganta Microsoft z NSA oraz FBI.

Dzięki temu amerykańskie służby mogły inwigilować użytkowników Microsoftu korzystających z jego czatowni, poczty elektronicznej i Skype'a - pisze w piątek gazeta.

Z dokumentów udostępnionych przez Snowdena wynika, że Microsoft dopomógł NSA obejść swoje własne zabezpieczenia, dzięki czemu agencja mogła przechwytywać czaty na portalu Outlook.com jeszcze przed jego oficjalnym zainaugurowaniem w lutym br.

NSA miała też dostęp do e-maili wysyłanych z Outlooka przed ich zakodowaniem, w tym e-maili rozsyłanych przez Hotmail.

Korporacja Billa Gatesa ułatwiła również FBI dostęp do danych przechowywanych na wirtualnym dysku SkyDrive, z którego korzysta 250 mln użytkowników w świecie, i zapoznała FBI z różnymi aspektami zakładania kont mailowych i maskowania tożsamości ich użytkowników.

Od przejęcia pod koniec 2011 roku przez Microsoft Skype'a - internetowego systemu połączeń telefonicznych audio i wideo - NSA zwiększyła o 300 proc. liczbę rozmów przechwytywanych w ramach programu wywiadowczego PRISM. Skype był elementem PRISM od lutego 2011 r.

Materiałami gromadzonymi w ramach tego programu, NSA dzieliła się z FBI i CIA. Obecna seria dokumentów ujawnionych przez Snowdena od trzech tygodni przebywającego w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie pochodzi z elitarnej komórki NSA SSO (Special Source Operations). Odpowiada ona za inwigilację sieci telekomunikacyjnych USA, realizowaną we współpracy agencji wywiadu z amerykańskimi korporacjami w ramach programów takich jak PRISM.

W ubiegłym miesiącu _ Guardian _ ujawnił, że NSA poprzez PRISM uzyskała bezpośredni dostęp do systemów komputerowych największych internetowych korporacji, w tym Microsoftu, Skype'a, Apple'a, Google'a, Facebooka i Yahoo i inwigilowała nie tylko Amerykanów, ale także użytkowników amerykańskich portali w innych państwach.

Czytaj więcej w Money.pl
Microsoft: reorganizacja bez zwolnień Przebudowy tak gigantycznych firm jak Microsoft zazwyczaj wiążą się ze zwolnieniami niemałej ilości pracowników. Czy 90 tysięcy zatrudnionych osób w Microsofcie ma się czego obawiać? Na szczęście, nie.
Windows Phone 8 będzie rozwijany przez trzy lata Najnowszy system mobilny Microsoftu miał być wspierany przez 18 miesięcy. Dziś Microsoft wydłużył ten okres do 36 miesięcy. Wprowadził jednak pewne zmiany.
Pracownik Google'a kontra użytkownicy Windows Microsoft poinformował o pierwszych atakach wykorzystujących lukę w zabezpieczeniach starszych wersji Windows. Są one możliwe, bo inżynier pracujący w Google opublikował publicznie szczegóły na jej temat. Ataki skierowane są głównie w firmy i instytucje rządowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)