Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedwiediew: Myślę o drugiej kadencji

0
Podziel się:

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w marcu 2012 roku. O starcie w nich myśli także premier Władimir Putin

Miedwiediew: Myślę o drugiej kadencji
(ec.europa.eu)
bFeLALGZ

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że rozważa możliwość ubiegania się o drugą kadencję. Miedwiediew dodał, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji.

Miedwiediew powiedział to wywiadzie dla chińskiej telewizji państwowej CCTV, poprzedzającym jego podróż do Chin. Rosyjski prezydent udaje się do Pekinu w środę. Jego wizyta potrwa do niedzieli. Podczas pobytu w Chinach Miedwiediew weźmie też udział w szczycie BRICS, czyli spotkaniu przywódców Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej.

_ - Nie wykluczam, że będę kandydować na drugą kadencję na urzędzie prezydenta. Decyzja zostanie podjęta w krótkiej perspektywie, gdyż do wyborów pozostało już mniej niż rok _ - oznajmił gospodarz Kremla._ - Przyszłości, naturalnie, nikt nie zna. Jednak mogę powiedzieć, że jako urzędujący szef państwa, jako prezydent myślę o drugiej kadencji. Jestem zobowiązany tak czynić _ - powiedział Miedwiediew.

bFeLALHb

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w marcu 2012 roku. O starcie w nich myśli także premier Władimir Putin. W grudniu 2010 roku w wywiadzie dla CNN szef rządu oświadczył, że już dawno wspólnie z Miedwiediewem zdecydowali, iż podejmą _ uzgodnioną decyzję w sprawie wyborów w 2012 roku w interesach narodu rosyjskiego _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miedwiediew;wyczysci;firmy;z;ludzi;putina,101,0,803941.html) Miedwiediew wyczyści firmy z ludzi Putina
Prezydent Rosji nie zdradził, czy swoją ewentualną decyzję o ubieganiu się o reelekcję będzie uzgadniał z Putinem, któremu zawdzięcza swoją karierę polityczną. W 2008 roku to właśnie Putin, po ośmiu latach prezydentury, wyznaczył go na swojego następcę.

Miedwiediew powiedział tylko, że mają z premierem _ wspólne zadanie - sprawić, by Rosja w ciągu 10-20 lat stała się jednym z najpotężniejszych państw świata _. Przyznał zarazem, że różnią się z Putinem _ co do metod i sposobów doprowadzenia do tego rozkwitu _. _ - Wszelako na tym polega demokracja i konkurencja _ - podkreślił gospodarz Kremla.

bFeLALHh

Miedwiediew zadeklarował też, że jego celem jest modernizacja gospodarki i systemu politycznego Rosji. _ - Nie powinniśmy rezygnować ze wszystkiego, co dobre i co stworzyliśmy w ciągu ostatnich 20 lat, a zwłaszcza ostatnich 10 lat. Powinniśmy jednak iść naprzód _ - oświadczył. _ Zmiany dojrzały. Ci, którzy się nie zmieniają, zostają w przeszłości _ - dodał.

Miedwiediew utożsamiany jest z liberalnym elektoratem, a Putin - konserwatywnym. Zwolennicy tego pierwszego nazywani są w Rosji partią internetu, a drugiego - partią telewizji.

Niektórzy politolodzy są zdania, że do wyborów prezydenckich mogą stanąć obaj przywódcy. Według Konstantina Zatulina, Miedwiediew podjął już decyzję o kandydowaniu w marcu 2012 roku. _ - Porozumienie między Putinem i Miedwiediewem o wycofaniu się jednego z nich możliwe jest tylko wtedy, jeśli to premier dobrowolnie zrezygnuje. Wówczas Miedwiediew jako wspólny kandydat partii władzy stanie do wyborów _ - powiedział politolog w ubiegłym tygodniu dziennikarzom w Moskwie.

bFeLALHi

_ - Jeśli natomiast Miedwiediew zostanie poproszony o ustąpienie drogi Putinowi, to znajdzie on przyczyny i tłumaczenia, by się od tego uchylić. Miedwiediew na pewno będzie kandydować _ - oznajmił Zatulin. _ - Wyjściem z sytuacji może być zgłoszenie obu liderów na kandydatów _ - dodał.

Zdaniem niektórych obserwatorów, zwycięzca takiej potyczki zdobyłby silny mandat do przeprowadzenia nieuchronnych, ale bolesnych reform, a pokonany skupiłby wokół siebie wpływową opozycję, co tchnęłoby nowe życie w skostniały system partyjny w Rosji.

Zatulin był do niedawna przewodniczącym parlamentarnej Komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw. Został zwolniony z tej funkcji za krytykowanie prozachodniego stanowiska Miedwiediewa w sprawie Libii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t85042.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/putin;dostal;bure;od;miedwiediewa,161,0,765345.html) Putin dostał burę od Miedwiediewa Prezydent Rosji skrytykował wypowiedź premiera dotyczącą zamachu na lotnisku Domodiedowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;i;miedwiediew;traca;w;oczach;rosjan,1,0,761089.html) Putin i Miedwiediew tracą w oczach Rosjan Mimo kilkuprocentowego spadku, ich sposób rządzenia popiera ponad 70 proc. badanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t75822.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydentura;putin;ustali;z;miedwiediewem,184,0,745144.html) Prezydentura? Putin ustali z Miedwiediewem Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w 2012 roku. W przyszłym do Dumy Państwowej.
bFeLALHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)