Notowania

kosowo
07.09.2012 15:27

Międzynarodowe Biuro Cywilne. Parlament uchwalił likwidację

Międzynarodowe Biuro Cywilne powstało z inicjatywy państw Zachodu uznających niepodległość Kosowa od Serbii i miało gwarantować poszanowanie praw mniejszości serbskiej w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mieszko Stanislawski/REPORTER)

Parlament Kosowa przyjął poprawki do konstytucji, które umożliwiają wygaszenie w najbliższy poniedziałek mandatu Międzynarodowego Biura Cywilnego. Od uzyskania niepodległości Kosowa stanowiło ono ostateczną instancję z prawem anulowania decyzji władz.

Deputowani w Prisztinie uchwalili znowelizowaną wersję konstytucji, z której usunięto odniesienia do ICO.

Międzynarodowe Biuro Cywilne (ang. ICO) powstało z inicjatywy państw Zachodu uznających niepodległość Kosowa od Serbii i miało gwarantować poszanowanie praw mniejszości serbskiej w tym kraju.

Szerokie kompetencje ICO obejmowały prawo do zwalniania przedstawicieli rządu i odwoływania uchwał przyjętych przez kosowskie władze. Uprawnień tych nigdy nie wykorzystano.

Model władzy w Kosowie, z nadzorem międzynarodowych misji, nazwano _ nadzorowaną niepodległością _. W poniedziałek, wraz z wygaśnięciem mandatu ICO, model ten przynajmniej oficjalnie przestanie obowiązywać.

W lutym br. parlament Kosowa uchwalił rezolucję wzywającą do całkowitej niepodległości kraju, a rząd wezwał wspólnotę międzynarodową do wyznaczenia priorytetów i działań koniecznych, by wdrożyć do końca plan wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego, zakładający ostatecznie uniezależnienie się Kosowa.

Wygaszenie mandatu ICO nie oznacza wycofania z Kosowa sił międzynarodowych KFOR ani misji policyjno-prawnej Eulex.

_ - Nadzorowanie niepodległości (w Kosowie) nie dobiega końca, po prostu ICO kończy działalność. (W kraju pozostanie) Eulex, międzynarodowa misja z prawem do aresztowania ministrów _ - zauważa analityk Ardian Arifaj z think tanku KIPRED w Prisztinie.

Niespełna dwumilionowe, zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo, dawna serbska prowincja, ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Suwerenność Kosowa uznało ponad 90 państw na całym świecie, w tym USA i większość z 27 państw UE. Belgrad nadal traktuje Kosowo, które jest kolebką serbskiej państwowości, jako swoją prowincję i deklaruje, że nigdy nie uzna jego niepodległości.

Napięciom na linii Belgrad-Prisztina towarzyszą spory między albańską większością w Kosowie a kosowskimi Serbami, którzy zamieszkują głównie północ, przy granicy z Serbią, gdzie stanowią większość, oraz enklawy na południu. Działają tam wspierane przez Belgrad instytucje takie jak sąd, poczta, szpitale czy szkoły, a obowiązująca na tym terytorium waluta to dinar (w Kosowie jest to euro).

Czytaj więcej w Money.pl
Uścisk dłoni wywołał burzę na Bałkanach Chodzi o uścisk między premierem Kosowa Hashimem Thacim i byłym prezydentem Serbii Borisem Tadiciem.
Serbia chce być w Unii. Ale jest warunek Tomislav Nikolić obiecał kontynuować starania o wprowadzenie Serbii do Unii Europejskiej
Zbrodniarze wojenni za kratami po 12 latach Partyzantka walczyła o oderwanie do Serbii i przyłączenie do Kosowa rejonu Bujanovacu.
Tagi: kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz