Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkańcy Ogrodzieńca nie mogą podlewać ogródków wodą z sieci

0
Podziel się:

Wszystko przez, to że zagrożenie pożarowe jest duże, a wody w kranach brakuje.

Mieszkańcy Ogrodzieńca nie mogą podlewać ogródków wodą z sieci
(B.D.'s world/CC/Flickr)

Władze leżącego na śląsku miasta tłumaczą zakaz suszą i zagrożeniem pożarowym. Niedawno w najwyżej położonych domach w gminie zabrakło wody w kranach.

Ogłoszenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ogrodzieńcu (ZGK) zamieszczono na stronie internetowej gminy. ZGK ostrzega, że za złamanie zakazu grozi grzywna.

W ostatnich dniach w liczącej prawie 10 tys. mieszkańców gminie powtarzają się pożary lasów. Utrzymująca się wysoka temperatura i brak opadów spowodowały też większe zapotrzebowanie na wodę do celów gospodarczych, w tym do podlewania ogródków i napełniania basenów ogrodowych. Wszystko to złożyło się na czasowe przerwy w dostawie wody z sieci wodociągowej. Doświadczyli tego mieszkańcy najwyżej położonych domów w gminie.

Dlatego lokalne władze zdecydowały, że do odwołania mieszkańcy mają używać wody wyłącznie do celów socjalno-bytowych. Niektórym się to nie spodobało.

_ - To przykre, ale odbieraliśmy telefony, w których mieszkańcy gminy mówili, że skoro płacą za wodę, mogą jej używać do czego chcą i nie obchodzą ich jakieś pożary. Większość jednak rozumie, że sytuacja jest wyjątkowa _ - powiedziała szefowa ZGK w Ogrodzieńcu Grażyna Gaweł.

Uspokoiła, że teraz nie ma już przerw w dostawie wody, ale sytuacja wciąż może się pogorszyć; wszyscy czekają na deszcz.

Przedstawiciele ZGK przypominają, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie ochrony przeciwpożarowej. Woda do celów pożarowych pobierana jest bezpośrednio z sieci wodociągowej, a w czasie pożaru priorytetem jest jak najszybsze ugaszenie ognia.

Wprowadzając zakaz władze Ogrodzieńca powołują się na Ustawę o samorządzie gminnym, która daje gminom możliwość wydawania przepisów porządkowych, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia i zdrowia obywateli oraz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. ZGK powołuje się też na rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarm dla Polski. Trzeci stopień zagrożenia Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali do 80 pożarów lasu, z czego ponad 40 na Mazowszu
Pożar lasu wymknął się spod kontroli Z pożarem walczy ponad 500 strażaków wspieranych przez pięć helikopterów i pięć cystern powietrznych.
Jak sobie radzić z upałem? Temperatura w wielu miejscach w kraju znów przekroczy 30 stopni. Podczas takiej pogody nie tylko częściej dochodzi do zawałów serca, ale również udarów mózgu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)