Notowania

stosunki usa-iran
27.07.2012 16:13

Mitt Romney grozi Iranowi atakiem

Wywiad z Romneyem poprzedza jego wizytę w Izraelu, który jest strategicznym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)

USA będą musiały rozważyć atak zbrojny, jeśli zawiodą inne sposoby - powiedział Mitt Romney, prawdopodobny kandydat Republikanów na prezydenta USA, w wywiadzie dla izraelskiego dziennika _ Haarec _.

_ - Jeśli uznamy, że wszystkie inne metody zostały wyczerpane i spełzły na niczym, będziemy musieli rozważyć opcję militarną _ - podkreślił Romney w rozmowie opublikowanej w piątkowym wydaniu gazety.

Zapewnił też, że USA pod jego przewodnictwem nie będą dążyły do konfrontacji z Izraelem. Agencja dpa przypomina w tym kontekście, że stosunki izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i prezydenta USA Baracka Obamy uchodzą za napięte. Obama krytykował m.in. izraelską politykę osadniczą.

Wywiad _ Haareca _ z Romneyem poprzedza jego wizytę w Izraelu, który jest strategicznym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie. Planowane są rozmowy polityka z najważniejszymi izraelskimi politykami. Jak spekulują media, najprawdopodobniej spotkania będą poświęcone zagrożeniu ze strony Iranu i rozważanemu przez Izrael zbrojnemu atakowi na to państwo.

W sobotę wieczorem Romney przybędzie do Jerozolimy w ramach swej zagranicznej podróży, obejmującej oprócz Izraela jeszcze Wielką Brytanię i Polskę.

Izrael nie wyklucza zaatakowania Iranu, jeśli działania dyplomatyczne nie skłonią władz w Teheranie do rezygnacji z kontrowersyjnego programu nuklearnego. Także USA sugerują, że atak może być ostatecznym wyjściem, choć liczą na to, że skuteczne okażą się sankcje gospodarcze. Zachód podejrzewa, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie nie pozwolą na to Iranowi. Będzie atak Minister obrony Leon Panetta grozi i mówi wprost o użyciu siły.
Nie zaatakują Iranu? "To tylko taka gra" Prasa komentuje ostatnie spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Atak USA na Iran? Barack Obama nie blefuje Tak jednoznacznej wypowiedzi amerykańskiego prezydenta w sprawie Iranu jeszcze nie było.
Tagi: stosunki usa-iran, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz