Notowania

wulkan
18.04.2010 13:52

Można latać nad Ukrainą i częściowo nad Bułgarią

W Bułgarii pozwolenie dotyczy tylko lotów tranzytowych. Samoloty nie mogą lądować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SignalPAD/CC/Flickr)

Aktualizacja: 17:00

Przestrzeń powietrzna nad Bułgarią na wysokości powyżej 8 tysięcy metrów została otwarta - podało Ministerstwo Transportu w Sofii. Decyzja dotyczy tylko lotów tranzytowych, lotniska nadal nie są obsługiwane przez służbę kontroli lotów. Można już natomiast latać nad Ukrainą.

Wcześniej w niedzielę niebo nad Bułgarią zamknięto. Prezydent Georgi Pyrwanow i minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow nie mogli wylecieć do Krakowa na ceremonię pogrzebową prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Natomiast ukraińskie władze lotnicze otworzyły w niedzielę wszystkie strefy lotów, które były zamknięte od soboty w związku z unoszącą się nad Europą chmurą pyłu wulkanicznego - poinformowało ministerstwo transportu i łączności w Kijowie.

Zakaz odprawiania i przyjmowania samolotów dotyczył najważniejszych lotnisk: w Kijowie, Lwowie, Odessie, Dniepropietrowsku i Symferopolu.

Tymczasem Komisja Europejska utworzy specjalną komisję, by ocenić wpływ perturbacji wywołanych chmurą pyłu wulkanicznego na przemysł transportu lotniczego i gospodarkę. Zapowiedział to przewodniczący KE Jose Barroso, który chce być pewien, że UE dysponuje właściwą analizą, tak by - jeśli jest taka potrzeba - odpowiednio zareagować i podjąć odpowiednie i skoordynowane kroki na poziomie unijnym.

Kierowanie grupą, która ma ocenić wpływ perturbacji w transporcie lotniczym na gospodarkę i w szczególności na sektor lotniczy, Barroso powierzył wiceprzewodniczącemu KE i komisarzowi ds. transportu Siimowi Kallasowi oraz komisarzowi ds. polityki monetarnej i gospodarczej Ollemu Rehnowi.

_ - Chmura pyłów wulkanicznych spowodowała bezprecedensową sytuację _ - zaznaczył Barroso w uzasadnieniu.

Jak zapewnił, KE ściśle współpracuje zarówno organizacją Eurocontrol, nadzorującą ruch lotniczy w UE, jak i narodowymi organami podejmującymi decyzje ws. anulowania lotów.

Aktywność islandzkiego wulkanu Eyjafjoell, z którego powodu od kilku dni zamykana jest przestrzeń powietrzna nad kolejnymi krajami w Europie, nie słabnie.

* **ZOBACZ TAKŻE**:
* [ Do poniedziałku nie można latać nad Czechami i Danią ]( http://news.money.pl/artykul/do;poniedzialku;nie;mozna;latac;nad;czechami;i;dania,144,0,611216.html )
* [ Merkel wróci z Rzymu autobusem ]( http://news.money.pl/artykul/merkel;wroci;z;rzymu;autobusem,204,0,611020.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wulkan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz