Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ cieszy się z uwolnienia Polańskiego

0
Podziel się

Szwajcarskiemu MSZ podziękował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

MSZ cieszy się z uwolnienia Polańskiego
(PAP/EPA)
bDeYzDKd

*_ - Znalezione zostało rozwiązanie trudne z punktu widzenia prawnego, jak i trudne z punktu widzenia osobistej sytuacji pana Romana Polańskiego _ - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz.*

MSZ zaznaczyło, że rozwiązanie to _ uwzględnia skomplikowane uwarunkowania prawne tej sprawy oraz sytuację życiową Romana Polańskiego _. Bernatowicz poinformowała, żeszef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podziękował w rozmowie telefonicznej szefowej szwajcarskiego MSZ Micheline Calmy-Rey za decyzję władz Szwajcarii w sprawie Polańskiego.

Wiceminister dodała, że polskie służby konsularne od samego początku były w kontakcie z reżyserem, który ma polskie i francuskie obywatelstwo. _ - Cały czas panu Romanowi Polańskiemu poprzez nasze służby konsularne staraliśmy się pomóc _ - zaznaczyła.

bDeYzDKf

Marszałek SejmuGrzegorz Schetynapowiedział z kolei: _ - Dosyć długo czekała opinia publiczna i sam Roman Polański na tę decyzję i trzeba ją po prostu uznać _.

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości zdecydowało, że kraj ten nie wyda Polańskiego Stanom Zjednoczonym. Powodem decyzji o odmowie wydania USA Romana Polańskiego było to, że _ nie można wykluczyć z całkowitą pewnością błędu we wniosku ekstradycyjnym USA _ - oświadczyło szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości. Uchylono również ograniczenie wolności stosowane wobec Polańskiego.

Ekstradycji Polańskiego domagały się władze USA, które oskarżają reżysera o seks z nieletnią w 1977 roku. Szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf poinformowała, że Stany Zjednoczone nie mogą składać apelacji od decyzji szwajcarskich władz.

bDeYzDKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)