Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Murdoch twierdzi, że nie ma wpływu na życie polityczne

0
Podziel się:

W ostatnich 25 latach medialny magnat będący w W. Brytanii osobiście spotykał się z różnymi premierami brytyjskimi ponad 70 razy.

Murdoch twierdzi, że nie ma wpływu na życie polityczne
(Monika Flueckiger/CC/<br>World Economic Forum)

Szef News Corp. Rupert Murdoch powiedział dziś, że osobiście spotykał się ze wszystkimi premierami od Harolda Wilsona po Davida Camerona, ale zaprzeczył, by o cokolwiek ich prosił lub też by on sam lub jego media miały wpływ na brytyjskie życie polityczne.

81-letni Murdoch był dzisiaj świadkiem na posiedzeniu komisji lorda Levesona badającej etyczne standardy mediów i kontakty między politykami a mediami. Komisję tę brytyjski rząd powołał po wybuchu afery podsłuchowej. Szef News Corp. zmuszony był tłumaczyć się z kontaktów, które naraziły go na oskarżenia, że wpływ jego mediów na brytyjskie życie polityczne jest zbyt duży.

W ostatnich 25 latach (od 1988 r.) medialny magnat będący w W. Brytanii właścicielem _ Timesa _, _ Sunday Timesa _, _ Suna _ i udziałów w telewizji BSkyB osobiście (nie licząc rozmów telefonicznych) spotykał się z różnymi premierami brytyjskimi ponad 70 razy. Z liderem laburzystów Tonym Blairem (1997-07) spotkał się 31 razy. Niektóre z tych spotkań odbywały się w siedzibie premierów przy Downing Street, gdzie Murdoch wchodził tylnymi drzwiami, bądź w wiejskiej rezydencji Chequers.

Mimo to Murdoch twierdzi, że nigdy nie prosił szefów rządu o żadne przysługi, ani też premierzy nie wyświadczali mu ich z własnej inicjatywy. Murdoch podkreślił, że nie prosił Tony'ego Blaira o to, by pod koniec lat 90. wstawił się za nim u Silvio Berlusconiego, gdy szef News Corp. próbował kupić jedną z włoskich stacji telewizyjnych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/110/m96110.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/afera;podsluchowa;w;wielkiej;brytanii;sledztwo;w;sprawie;sky;news,135,0,1072775.html) *Telewizja Murdocha włamywała się do e-maili * Jest śledztwo w sprawie telewizji Sky News, należącej do kontrolowanej przez Ruperta Murdocha sieci BSkyB. Zapewnił też, że nigdy nie dyskutował z obecnym premierem Davidem Cameronem na temat planów przejęcia pełnej kontroli nad telewizją BSkyB w ramach transakcji, której wartość ocenia się na 8 mld funtów. Plany te załamały się latem ub.r. po ujawnieniu skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid _ News of the World _.

Murdoch zaprzeczył też temu, że opublikowane w 2006 r. w _ Sunie _ informacje o stanie zdrowia syna premiera Gordona Browna, Frasera, były uzyskane dzięki podsłuchowi telefonicznemu założonemu przez ten tabloid. Przekonywał, że pochodziły od osoby prywatnej, której syn leczył się w tym samym szpitalu, co syn Browna.

Murdoch przyznał jednak, że rozmawiał na tematy polityczne z premierami. Całymi godzinami przekonywał Tony'ego Blaira w jego wiejskiej rezydencji, że wstępowanie W. Brytanii do strefy euro jest niewskazane. Blaira szef News Corp. nazwał swym przyjacielem, podobnie jak jego następcę Gordona Browna, z którym spotkał się 17 razy, zanim ich stosunki popsuły się w dramatycznych okolicznościach.

W połowie lat 90. _ The Sun _ przerzucił się z poparcia dla konserwatystów na Partię Pracy, co uważane jest za jeden z powodów wyborczego zwycięstwa Tony'ego Blaira w 1997 r. W 2009 r. wielonakładowa bulwarówka poparła Camerona, który w rok później doszedł do władzy.

Murdoch zaprzeczył, jakoby jego spotkania z politykami uczyniły go zbyt wpływowym. Tłumaczył, że _ kontakty właścicieli mediów z redaktorami prasowymi i politykami są elementem procesu demokratycznego _. Sugestie, jakoby miał zbyt duży wpływ na polityków lub używał _ The Sun _, by wpływać na życie polityczne, nazwał _ irytującym mitem _.

Były doradca ds. mediów Tony'ego Blaira Lance Price (1998-2001) napisał w _ Guardianie _, że nigdy nie spotkał Murdocha, ale _ w okresie, gdy pracował na Downing Street, miał wrażenie, że medialny magnat jest 24. członkiem gabinetu, którego głos był rzadko słyszalny, ale którego obecność była odczuwalna zawsze _.

Czytaj więcej w Money.pl
Znana telelwizja przyznała się do hakerstwa Sky News należąca do koncernu Ruperta Murdocha, przechwytywała prywatne maile.
Murdoch wraca do gry. Broń: tani tabloid Dziś ukazał się pierwszy numer nowego tabloidu Sun on Sunday.
Nowy tabloid skompromitowanego wydawcy Australijczyk Rupert Murdoch, właściciel imperium medialnego News Corporation, ogłosił, że w bardzo niedługim czasie zacznie wydawać w Wielkiej Brytanii nową bulwarową gazetę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)