Notowania

stosunki usa-rosja
16.02.2013 19:52

Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce

Dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżały się do wyspy Guam na Pacyfiku 12 lutego - a wiec w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Samuel Rogers/PD/wikimedia)

Amerykańskie myśliwce F-15 przechwyciły 12 lutego (w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa) dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżające się do wyspy Guam na Pacyfiku - poinformowała dziś rzeczniczka sił powietrznych USA kpt. Kim Bender.

Po przechwyceniu oba Tu-95 odleciały na północ - dodała kpt. Bender, ale odmówiła podania szczegółów, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Rosyjskie maszyny, mogące przenosić broń nuklearną, okrążały wprawdzie Guam, ale pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - informuje telewizja NBC na swej stronie internetowej. Dodaje, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela sił USA, że obie strony _ zachowały się profesjonalnie _ i nie doszło do żadnego incydentu.

Według NBC amerykańskie radary dalekiego zasięgu i satelity śledziły rosyjskie maszyny od chwili, gdy wystartowały one z północno-wschodniej Rosji i rozpoczęły długi lot na południe, wymagający _ wielokrotnego tankowania _.

Także Japonia poderwała swe myśliwce, gdy rosyjskie bombowce przelatywały w pobliżu jej terytorium, pozostając jednak w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - dodaje NBC.

Według przedstawicieli sił USA misja ćwiczebna rosyjskich samolotów w pobliżu Guamu była czymś _ bardzo niezwykłym, ale nie bezprecedensowym _. _ To nie było prowokacyjne, ale z całą pewnością zwróciło naszą uwagę _ - cytuje NBC jednego z amerykańskich wojskowych i zwraca uwagę, że na Guamie stacjonują amerykańskie bombowce B-52, również mogące przenosić broń nuklearną.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja stawia USA ultimatum w sprawie tarczy Bez ustępstw USA w sprawie tarczy antyrakietowej Rosja nie będzie rozmawiać o dalszych redukcjach arsenałów nuklearnych
Nowy punkt zapalny między Rosją i USA Poszło o dodatek paszowy raktopaminę, a także o honorowanie zobowiązań związanych z członkostwem w WTO.
Rosja i USA powinny się w połowie rozbroić? Kommiersant przekazuje, że Biały Dom jest zdania, iż dwa kraje bez szkody dla własnego bezpieczeństwa mogą zrezygnować z połowy posiadanych przez siebie głowic jądrowych.
Tagi: stosunki usa-rosja, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz