Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najbliższy tydzień rozstrzygnie o losie Merkel?

0
Podziel się:

Odejście prezydenta to początek kryzysu zaufania w Niemczech.

Najbliższy tydzień rozstrzygnie o losie Merkel?
(PAP/EPA)

_ Chaos z euro. Dziura budżetowa. Trzęsienie w koalicji. I teraz do tegodezerterujący prezydent. Nie miejmy złudzeń: mamy już części składowe rozległego kryzysu zaufania w Niemczech - twierdzi wyskonakładowy niemiecki dziennik _ Bild _. _

_ To trucizna dla gospodarki, trucizna dla państwa. Człowiekowi może się zrobić nieswojo. Jednak w przeciwieństwie do Horsta Koehlera Angela Merkel nie może spakować manatków. Musi się postawić. I nawet jeśli nie pasuje to do jej stylu, obowiązuje stara zasada: w krytycznym momencie droga pośrednia oznacza śmierć _ - czytamy w dzienniku.

Jedynie 20 proc. Niemców jest zadowolonych z pracy kierowanego przez Merkel rządu bloku CDU/CSU i liberalnej FDP. Niezadowolenie z rządu deklaruje aż 78 proc. respondentów, o pięć punktów procentowych więcej niż przed miesiącem - wynika z sondażu z 29 maja, przeprowadzonego dla telewizji ARD.

Większość - 58 proc. - uważa, że w obliczu kryzysu lepiej niż obecny rząd sprawdziłaby się wielka koalicja chadeków z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD); koalicja taka rządziła Niemcami w poprzedniej kadencji parlamentu (od jesieni 2005 do jesieni 2009).

Tylko 22 proc. respondentów wolałoby kontynuację obecnej koalicji chadecko-liberalnej.

_ Sama pani kanclerz nie jest bez winy za falstart czarno-żółtej (tzn. chadecko-liberalnej) koalicji. Nie da się już kontynuować połowicznych rozwiązań. Jest zatem całkiem możliwe, że następne siedem dni zadecyduje o pełnieniu urzędu kanclerza przez Angelę Merkel. Jedno jest bowiem jasne: choć ludzie mogą coraz głośniej wybrzydzać na polityków w Berlinie, to mimo wszystko oczekują od nich rozwiązania coraz większych problemów _ - zaznacza _ Bild _.

Większość pytanych krytycznie ocenia działania niemieckiego rządu w związku z walką z kryzysem w strefie euro. Zdaniem 64 proc. błędem było udzielenie poręczeń kredytowych na wspieranie nadmiernie zadłużonych państw obszaru wspólnej waluty. W ramach europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego Niemcy przeznaczyły na ten cel do 148 mld euro. 31 proc. uważa, że krok ten był słuszny.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)