Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najdłuższy tunel na świecie ma biec pod Bałtykiem

0
Podziel się:

Tunel przewidywany jest dla szybkiej kolei łączącej Sztokholm z Berlinem.

Najdłuższy tunel na świecie ma biec pod Bałtykiem
(mrlins/CC/Flickr)
bEUrBSMR

W Szwecji i w Niemczech powstaje wstępna koncepcja przyszłego podmorskiego tunelu kolejowego łączącego brzegi obu tych państw. Tunel przewidywany jest dla szybkiej kolei łączącej Sztokholm z Berlinem. Odcinek podbałtycki ma liczyć około 100 kilometrów i byłby najdłuższym tunelem podmorskim na świecie.

Prace studyjne nad taką przyszłą inwestycją prowadzą między innymi specjaliści ze znanej również i w Polsce szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Koszt budowy tunelu szacowany jest na 12 miliardów euro.

Zainteresowanie udziałem w powstaniu takiego tunelu wyrazili również Norwedzy. Ich zdaniem powinna powstać transkontynentalna linia kolejowa łącząca: Oslo, Göteborg, Sztokholm, Kopenhagę, Pragę, Berlin Monachium i Wenecję.

bEUrBSMT

Koszt jej budowy podzielony byłby na wszystkie zainteresowane nią państwa. Będzie jednak on tak duży, że obok pieniędzy publicznych, konieczne jest wciągnięcie w inwestycję prywatnego kapitału.

Obecnie najdłuższy podmorski tunel ma ponad 50 kilometrów. Biegnie nim linia kolejowa łącząca dwie japońskie wyspy: Honshu i Hokkaido.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwszy taki prom na świecie. Pływa po Bałtyku Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim.
Wielkie manewry okrętów na Bałtyku Polskie i szwedzkie okręty, obserwować będą przedstawiciele norweskiej i włoskiej Marynarki Wojennej.
Tak w Bałtyku łowili ryby 9 tys. lat temu Drewnianą pułapkę na ryby sprzed 9 tys. lat odkryto w Szwecji u wybrzeży Bałtyku.
bEUrBSNu
wiadomości
KOMENTARZE
(0)