Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najstarszy dłużnik ma 100 lat

0
Podziel się:

Polscy dłużnicy według wieku: najczęściej nie płacą 26-35-latkowie.

Najstarszy dłużnik ma 100 lat
(Amaxim/Dreamstime)

Wśród 10 najstarszych dłużników jest 8 kobiet i 2 mężczyzn. Najstarszy ma 100 lat i kilkutysięczny niezapłacony rachunek za gaz. Dwie osoby mają 97 lat, kolejne dwie liczą sobie 96 lat, cztery mają 95 lat, a jedna - 94 lata.

Mają kilkusetzłotowe lub kilkutysięczne długi wobec banków, gazowni, telewizji cyfrowej oraz przewoźników - wynika z analizy wieku dłużników przeprowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów.

Ale to nie ta grupa wiekowa dominuje. Najbardziej nierzetelnie regulują rachunki osoby w wieku 26-35 lat. Osoby starsze - choć pojawiają się w rejestrze - cieszą się dobrą opinią.

- _ Ci, którzy ukończyli 65. rok życia, stanowią zaledwie 2 procent wszystkich notowanych u nas dłużników. I bynajmniej nie dlatego, że jest to mniej liczna grupa niż 30, czy 40-latkowie. To po prostu pokolenie, dla którego uczciwość jest cnotą _ - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Opinię o uczciwości najstarszych Polaków potwierdzają też prezesi spółdzielni mieszkaniowych, które korzystają z usług Krajowego Rejestru Długów. Z ich obserwacji wynika, że emeryci starają się zawsze sumiennie regulować wszelkie płatności, nawet kosztem oszczędzania na innych wydatkach.

Najmniej chętnie płacą natomiast czynsz 30 i 40-latkowie, bardzo często posiadający niezłe dochody, jak można wnioskować po zaparkowanych przed ich blokami samochodach.

Obserwacje spółdzielców mają swoje potwierdzenie w danych KRD. Osoby w wieku 26-45 lat stanowią ponad połowę wszystkich notowanych dłużników.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

Najmłodszy dłużnik skończył wiosną 16 lat i dotychczas nie uregulował kilku mandatów za jazdę bez biletu. I ci najstarsi, i ci najmłodsi to jednak zaledwie 3 procent wszystkich dłużników.

Najmłodsi dłużnicy to bez wyjątku gapowicze. W tym gronie jest jeden 16-latek, dwóch ukończyło już 17 lat, a reszta to 18-latkowie.

ZOBACZ TAKŻE:

Uczciwość najmłodszych i najstarszych potwierdzają też badania Pentora przeprowadzone na zlecenie KRD. W przedziale wiekowym 15-24 lata nieufność wobec dłużników deklarowało ponad 77 procent ankietowanych, zaś powyżej 50. roku życia - ponad 65 procent. W gronie 30-39-latków było ich zaledwie 51 procent.

- _ To pokolenie, które wchodziło w dorosłe życie wraz z transformacją ustrojową. Wielu z nich wyznawało zasadę, że każda metoda dorobienia się jest dobra. Dzisiejsi 18-latkowie wyznają inne wartości _ - komentuje Adam Łącki.

Suma długów 259 tysięcy konsumentów notowanych w KRD wynosi 683 mln zł. 413 tysięcy przedsiębiorców winnych jest ponad miliard złotych.

| Na czarna listę może trafić każdy |
| --- |
| Funkcjonowanie biur informacji gospodarczej reguluje ustawa z 2003 roku. Dziś działają trzy BIG: Krajowy Rejestr Długów, Info Monitor i Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Do BIG może trafić każdy, kto jest winny minimum 200 złotych (przedsiębiorca musi być winny minimum 500 złotych). Wpisać na listę dłużników może firma, która ma podpisaną umowę z biurem. Zanim jednak to uczyni, musi ostrzec dłużnika o zamiarze wpisania go na listę. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)