Notowania

sytuacja w iraku
12.12.2011 15:58

NATO zakończy do końca roku misję szkoleniową w Iraku

Rozmowy o jej przedłużeniu nie przyniosły rezultatu, rozbijając się o kwestię immunitetu dla członków misji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(army.mil)

Rozmowy o jej przedłużeniu nie przyniosły rezultatu, rozbijając się o kwestię immunitetu dla członków misji.

_ - Porozumienie w sprawie przedłużenia tego udanego programu okazało się niemożliwe, mimo intensywnych negocjacji prowadzonych w ostatnich tygodniach _ - wskazało NATO w oświadczeniu.

W miniony weekend iracki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Falah al-Fajad powiadomił, że NATO zakończy misję, ale sojusz potem zastrzegł, że decyzja jeszcze nie zapadła.

NATO chciało immunitetu dla członków swojej misji szkoleniowej, który chroniłby ich przed sądami wojskowymi w Iraku. Teraz obowiązuje porozumienie, na mocy którego nie odpowiadają oni przed sądami wojskowymi w Iraku, lecz przed sądami swoich krajów lub instytucjami NATO. Iran nie zgodził się jednak na to, by ten immunitet sięgał poza 31 grudnia br.

Misja szkoleniowa NATO w Iraku (ang. NTM-I) została ustanowiona na szczycie NATO w Stambule w roku 2004. Jej celem było wspieranie budowy irackich sił bezpieczeństwa poprzez prowadzenie szkoleń dla oficerów średniego i wyższego szczebla.

O wyjściu Amerykanów z Iraku czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t132148.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wycofanie;wojsk;usa;z;iraku;to;nie;rozwiazanie;idealne,183,0,955575.html) Decyzja zapadła, jednak wiele obaw pozostało Amerykańskie oddziały mają opuścić Irak do końca 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyjsciu;z;iraku;amerykanie;wzmocnia;sily;zbrojne;w;zatoce;perskiej,133,0,955013.html) Amerykanie wyjdą z Iraku, ale zajmą... Waszyngton planuje wysłanie nowych jednostek w obawie przed Iranem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t113666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;rzeczywiscie;wycofuja;sie;z;iraku,106,0,951658.html) Masowy odwrót wojsk USA. Opuścili setki baz W ostatnich dniach setki amerykańskich ciężarówek wojskowych przejechały z Iraku do sąsiedniego Kuwejtu.
Tagi: sytuacja w iraku, nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz