Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Netanjahu: Izrael i Egipt chcą utrzymać pokój

0
Podziel się

Po wdarciu się demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze Izrael ewakuował ambasadora i kilkudziesięciu innych pracowników wraz z rodzinami.

Netanjahu: Izrael i Egipt chcą utrzymać pokój
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bDHUXkXV

**Dzień po wdarciu się demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze premier Izraela Benjamin Netanjahu (na zdjęciu) podkreślił, że jego kraj będzie się trzymał porozumienia pokojowego z Egiptem z 1979 roku.

_ - Współpracujemy z rządem egipskim w sprawie rychłego powrotu naszego ambasadora do Kairu _ - dodał Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym, zaznaczając, że niezbędne będą mocne gwarancje bezpieczeństwa dla personelu ambasady.

Netanjahu wyraził specjalne podziękowania prezydentowi USA Barackowi Obamie, który - jak podkreślił - użył wszystkich wpływów Stanów Zjednoczonych, by pomóc w ewakuacji personelu ambasady.

bDHUXkXX

W rozmowie telefonicznej z Netanjahu prezydent USA wyraził _ ogromne zaniepokojenie _ incydentem w Kairze i zapewnił, że USA poczyniły kroki, by go zakończyć bez dalszej przemocy - poinformował Biały Dom w oświadczeniu. Obama zaapelował też do władz Egiptu, by przestrzegały _ międzynarodowych zobowiązań i zapewniły bezpieczeństwo ambasadzie Izraela _.

Również rzecznik izraelskiego premiera Roni Sofer podkreślił w sobotę, że Izrael i Egipt dokładają starań, by utrzymać przełomowe porozumienie pokojowe z 1979 roku.

_ - Jest nowa administracja egipska, z którą w pełni i skrupulatnie koordynujemy (działania). I jest intencją tej administracji egipskiej, tak jak i rządu Izraela, by utrzymać pokój _ - powiedział Sofer radiu izraelskiemu.

Po wdarciu się przedwczoraj wieczorem demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze Izrael ewakuował ambasadora i kilkudziesięciu innych pracowników wraz z rodzinami, pozostawiając tylko jednego dyplomatę.

bDHUXkYd

Jeden z doradców Netanjahu powiedział w sobotę, że premier potępił atak na ambasadę jako _ poważny incydent _ i _ rażące naruszenie norm międzynarodowych _, ale też pochwalił władze egipskie za uratowanie sześciu pracowników ambasady, którzy podczas napaści schowali się przed demonstrantami i których później bezpiecznie wyprowadzili egipscy komandosi. Według AP, ci pracownicy to zapewne ochroniarze.

Czytaj więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;alarmowy;w;egipcie;po;ataku;na;ambasade,89,0,906585.html) Zaciekłe walki na ulicach Kairu. Rośnie liczba ofiar Jedna osoba zmarła na atak serca, a 450 zostało rannych po antyizraelskiej demonstracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t99706.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wladze;wznosza;mur;wokol;ambasady;izraela,170,0,903082.html) Władze wznoszą mur wokół ambasady Izraela Pod ambasadą gromadzą się tłumy ludzi protestujących w związku ze śmiercią pięciu egipskich żołnierzy, którzy zginęli 18 sierpnia na Półwyspie Synaj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;goraco;w;strefie;gazy;planowano;zamach;na;premiera,92,0,898396.html) Premier schronił się w bunkrze przed odwetem Tragedii miał zapobiec naciskany przez Stany Zjednoczone Egipt.
bDHUXkYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)