Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niaklajeu znów trafił do szpitala

0
Podziel się:

Opozycjonista przebywa w domowym areszcie. Pilnują go służby bezpieczeństwa.

Niaklajeu znów trafił do szpitala
(PAP/EPA)

Do znajdującego się w areszcie domowym byłego kandydata na prezydenta Białorusi Uładzimira Niaklajeua trzeba było wezwać dziś pogotowie po incydencie z pilnującymi go funkcjonariuszami KGB - podał portal opozycyjnych Zjednoczonych Sił Demokratycznych.

Wezwanemu na przesłuchanie Niaklajeuowi gwałtownie skoczyło ciśnienie, gdy okazało się, że podczas nieobecności jego i jego żony jeden z dwóch funkcjonariuszy, przebywających na stałe w mieszkaniu opozycyjnego polityka, ma tam pozostać.

Niaklajeu miał się dziś stawić na przesłuchanie po raz trzeci od chwili, gdy przebywa w areszcie domowym. Podczas dwóch poprzednich przesłuchań dwaj agenci opuszczali mieszkanie Niaklajeua, tym razem jeden z nich miał pozostać. Nieklajeuowie kategorycznie sprzeciwili się, by w mieszkaniu pod ich nieobecność znajdowali się obcy, i zaproponowali, by agenci czuwali przed drzwiami mieszkania na klatce schodowej, lecz odpowiedzi na propozycję nie było.

W tej sytuacji Niaklajeu odmówił udania się na przesłuchanie. Jak powiedziała jego żona Wolha, bardzo się zdenerwował i podskoczyło mu ciśnienie.

Opozycjonista, poeta Uładzimir Niaklajeu został ciężko pobity w dniu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku, gdy zmierzał na demonstrację opozycji, która protestowała przeciwko Alaksandrowi Łukaszence. Ze szpitala zabrano go do aresztu śledczego KGB, skąd przeniesiono go do aresztu domowego 29 stycznia.

Postawiono mu zarzuty organizacji masowych zamieszek w Mińsku w wieczór wyborczy. Uczestnicy demonstracji opozycji, która kwestionowała uczciwość wyborów prezydenckich, wygranych według oficjalnych danych przez Łukaszenkę, sądzeni są z artykułu o masowych zamieszkach. Za udział w nich grozi kara do ośmiu lat więzienia, za ich organizację - do 15 lat.

Dotąd zapadł jeden wyrok: cztery lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Wasyla Parfiankoua, który był członkiem sztabu wyborczego Uładzimira Niaklajeua.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t130398.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialoruscy;opozycjonisci;wyszli;z;aresztu,24,0,762648.html) Białoruscy opozycjoniści wyszli z aresztu Były kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu i żona innego kandydata mają teraz areszt domowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;zamyka;opozycyjne;radio,135,0,752263.html) Łukaszenka zamyka opozycyjne radio Białoruskie władze zamykają radiostacje Auto-Radio. Zarzucono jej wzywanie do ekstremizmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;niaklajeu;nadal;w;areszcie,58,0,751674.html) Białoruś: Niaklajeu nadal w areszcie Na uwolnienie byłego kandydata na prezydenta nie zgodził się sąd. Opozycjoniście grozi 15 lat wiezienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)