Notowania

rosja
05.02.2010 16:24

"Nie topiliśmy broni chemicznej - to bzdura i prowokacja"

Rosyjski admirał Jegorow zaprzecza doniesieniom szwedzkich mediów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(parislemon/CC/Flickr)

Rosyjski admirał Władimir Jegorow zaprzeczył doniesieniom, że Rosja na początku lat 90. zatopiła u brzegów Szwecji broń chemiczną i odpady radioaktywne. Zdementował tym samym informacje szwedzkiej telewizji SVT.

_ - To całkowita bzdura i prowokacja na szczeblu międzynarodowym _ - oświadczył były dowódca rosyjskiej Floty Bałtyckiej (w latach 1991-2000).

W reportażu wyemitowanym w szwedzkiej telewizji publicznej SVT ujawniono, że Rosjanie, likwidując radziecką bazę wojskową w Lipawie w związku z odzyskaniem niepodległości przez Łotwę, zrzucili starą broń chemiczną i odpady atomowe do Bałtyku w rejonie Gotlandii.

Miały tam trafić m.in. gazy paraliżujące system nerwowy oraz pojemniki z odpadami promieniotwórczymi.

_ - Siły morskie, które na początku lat 90. opuszczały bazę morską w Lipawie na Łotwie, nie miały broni chemicznej, materiałów i odpadów radioaktywnych _ - powiedział admirał Jegorow.

Dodał, że wycofanie wojsk rosyjskich z Łotwy odbywało się pod jej kontrolą, ściśle według rosyjsko-łotewskiej umowy o wycofaniu sił floty. _ - Nawet przy wielkiej chęci ukrycia czegoś nie udałoby się tego zrobić _ - zaznaczył Jegorow.

Źródłem doniesień o działaniach Rosjan w rejonie Gotlandii jest były agent wywiadu szwedzkiego. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że władze Szwecji dowiedziały się o składowisku odpadów w pobliżu Gotlandii pod koniec lat 90., ale nie podjęły w związku z tym żadnych działań.

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt zażądał wyjaśnień w tej sprawie od swych socjaldemokratycznych poprzedników.

* [ W Kaliningardzie nie ma taktycznej broni jądrowej ]( http://news.money.pl/artykul/w;kaliningardzie;nie;ma;taktycznej;broni;jadrowej,230,0,584422.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz