Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niebo nad Fukushimą zamknięte. Mozliwe skażenie samolotów

0
Podziel się:

Zakaz przelotów nie obejmuje tylko śmigłowców rozpylających wodę nad reaktorami.

Niebo nad Fukushimą zamknięte. Mozliwe skażenie samolotów
(PAP/EPA)

**Wokół elektrowni jądrowej Fukushima I ustanowiono 30-kilometrową strefę zakazu lotów z obawy, że radioaktywne cząsteczki uciekające do atmosfery mogą dostawać się do przelatujących samolotów, podało japońskie ministerstwo transportu.

Zakaz przelotów nad tym obszarem nie obejmuje śmigłowców, które mogą być używane do rozpylania wody nad reaktorami jądrowymi, jeśli w ich przypadku zajdzie obawa, że zbiornik zużytego paliwa się przegrzewa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, że stan wszystkich bloków energetycznych w siłowniach Fukushima II, Onagawa i Tokai jest _ bezpieczny i stabilny _. Jednak jej zdaniem poniedziałkowa eksplozja w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima I mogła naruszyć strukturę głównej osłony bezpieczeństwa.

Centrum kryzysowe MAEA poinformowało też po rozmowie z władzami Japonii, że elektrownia jądrowa Hamaoka w mieście Omaezaki w prefekturze Shizuoka działa bezpiecznie, mimo że w odległości około 100 km od niej znajdowało się epicentrum kolejnego trzęsienia ziemi, o sile 6,1 w skali Richtera, które we wtorek o godz. 22.30 czasu miejscowego (14.30 czasu polskiego) nawiedziło tamten region.

_ - Bloki 1 i 2 zostały wyłączone z ekspolatacji, blok nr 3 jest w trakcie inspekcji i nie działa, a bloki nr 4 i 5 zachowały bezpieczny status operacyjny po trzęsieniu _ - podała MAEA. Poziom wody używanej do chłodzenia reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima I wraca do normy - poinformował jej operator TEPCO. W poniedziałek doszło tam do wybuchu.

Dyrektor generalny MAEA Yukia Amano ostrzegł, że istnieje _ prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia _ w bloku energetycznym nr 2 w tej siłowni. Jak dodał, wg szacunków uszkodzenia wyniosą _ poniżej 5 procent _. Amano ocenił, że ostatnie wydarzenia związane z kryzysem nuklearnym w Japonii są _ niepokojące _, mimo to obecna sytuacja nie przypomina katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mozna;wykluczyc;katastrofy;atomowej,5,0,793349.html) "Nie można wykluczyć katastrofy atomowej" Tak sytuację ocenia francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t135262.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;oszczedza;prad;bedzie;blackout,253,0,794365.html) Japonia oszczędza prąd. Będzie blackout Media apelują do obywateli, by nie włączali komputerów i telewizorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t135159.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/zarejestrowali;tragedie;zobacz;filmy,226,0,794082.html) Zarejestrowali tragedię. Zobacz filmy Kataklizm pochłonął tysiące ofiar a ich ostateczny bilans ciągle pozostaje otwarty.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)