Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Claudia Roth ponownie szefową Zielonych

0
Podziel się:

Claudia Roth została w sobotę, pomimo prestiżowej porażki tydzień temu,
wybrana ponownie na szefową Zielonych. Funkcję przewodniczącej partii sprawować będzie wspólnie z
Cemem Oezdemirem. Zieloni chcą razem z SPD powrócić jesienią 2013 r. do władzy.

Niemcy: Claudia Roth ponownie szefową Zielonych
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Claudia Roth została, pomimo prestiżowej porażki tydzień temu, wybrana ponownie na szefową Zielonych. Funkcję przewodniczącej partii sprawować będzie wspólnie z Cemem Oezdemirem. Zieloni chcą razem z SPD powrócić jesienią 2013 roku do władzy.

Roth zdobyła podczas wyborów na zjeździe partii w Hanowerze ponad 88 proc. głosów, co jest drugim wynikiem w jej partyjnej karierze. 57-letnia działaczka, w przeszłości menedżerka zespołów rockowych, stoi na czele Zielonych od 2001, z dwuletnią przerwą w latach 2002-2004.

_ - To już ostatni rok czarno-żółtej koalicji (kolor czarny symbolizuje partie chadeckie CDU i CSU a żółty liberalną FDP), nadszedł czas na odsunięcie jej od władzy _ - powiedziała Roth.

Przyjęty na zjeździe program Zielonych przewiduje podniesienie najwyższej stawki podatku od wynagrodzeń z 42 do 49 proc. dla osób zarabiających rocznie ponad 80 tys. euro oraz opodatkowanie w wysokości 1,5 proc. majątków najbogatszych obywateli, co ma dać budżetowi dodatkowo 10 mld euro rocznie. Ponadto wszystkie osoby, które przepracowały ponad 30 lat, z uwzględnieniem okresów wychowywania dzieci, mają otrzymać gwarantowaną emeryturę w wysokości 850 euro miesięcznie.

Roth ubiegała się tydzień temu o nominację na kandydata na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu, przegrała jednak z kretesem rywalizację, zdobywając zaledwie 26 proc. głosów. W głosowaniu, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie Zielonych, największe poparcie uzyskali wiceszefowa Bundestagu Katrin Goering-Eckardt i szef klubu parlamentarnego Juergen Trittin.

Komentatorzy interpretowali ich wybór jako otwarcie się Zielonych na centrowych wyborców, a nawet jako sygnał, że w przyszłości możliwa byłaby koalicja z konserwatywną CDU. Roth uważana jest za reprezentantkę lewicowego skrzydła partii. Po porażce w walce o nominację Roth nosiła się z zamiarem odejścia z polityki.

Zieloni powstali na przełomie lat 1970/1980 na fali protestów przeciwko energii atomowej i walki o ochronę środowiska naturalnego. W 1983 roku weszli po raz pierwszy do Bundestagu.

W latach 1998-2005 byli koalicjantem SPD w rządzie Gerharda Schroedera, a ich najpopularniejszy polityk Joschka Fischer sprawował funkcję wicekanclerza i szefa MSZ. Od siedmiu lat są znów w opozycji. SPD i Zieloni zapowiedzieli, że ich celem odnowienie koalicji po wyborach w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/m97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;wysla;baterie;patriot;do;ochrony;granicy;turcji;z;syria,132,0,1198980.html) Niemcy wysyłają baterie Patriot do Turcji Rząd w Ankarze zapowiedział już dziesięć dni temu, że zwróci się do NATO z prośbą o pomoc w ochronie granicy z Syrią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/m86298.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wykorzystali;wiezniow;politycznych;teraz;przepraszaja,73,0,1198409.html) Przepraszają za brak kontroli i nadużycia Szwedzki koncern meblowy IKEA przyznał, że kooperujące z nim fabryki w NRD korzystały z pracy przymusowej więźniów politycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m202886.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;i;merkel;dyskutuja;o;wspolpracy;rosji;i;niemiec,63,0,1198399.html) Na Kremlu mówią o ograniczaniu demokracji Atmosfera pomiędzy Rosją a Niemcami nie jest "mroczna" - powiedział prezydent Putin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)