Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zatrucia w niemczech
27.05.2011 17:11

Niemcy: Kolejne zgodny po zatruciu bakterią

Obecność EHEC stwierdzono na ogórkach sałatkowych z Hiszpanii, sprzedawanych na targu hurtowym w Hamburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pidjoe/iStockphoto)

*Do sześciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zatruć pokarmowych, wywołanych bakterią EHEC w Niemczech. Potwierdzono, że infekcja była przyczyną zgonu dwóch kobiet z Dolnej Saksonii oraz mieszkańca Hamburga. *

Rzecznik ministerstwa zdrowia landu Dolna Saksonia Thomas Spieker poinformował, że rano w szpitalu w Bremie zmarła 70-letnia kobieta z Cuxhaven, cierpiąca na zatrucie, wywołane EHEC, czyli groźnym szczepem pałeczki okrężnicy Eschericha coli. Jak podała agencja dpa, potwierdzono również, że bakteria spowodowała śmierć 41-letniej kobiety, też z Cuxhaven, która zmarła w zeszłą środę.

Hamburska senator ds. zdrowia poinformowała, że według wstępnych testów zakażenie EHEC było przyczyną zgonu 38-letniego mieszkańca Hamburga, który w zeszły wtorek został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pracodawca.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grozna;bakteria;z;niemiec;nie;grozi;polsce,39,0,839207.html) Groźna bakteria z Niemiec nie grozi Polsce
W minionych dniach z powodu zatrucia bakterią zmarły w Niemczech trzy kobiety w wieku 24, 83 i 89 lat. Berliński instytut im. Roberta Kocha nie wykluczył kolejnych zgonów. Według dyrektora instytutu Reinharda Burgera od czwartku odnotowano około 60 nowych przypadków zatrucia wywołanego EHEC o ciężkim przebiegu. W ciągu tygodnia w Niemczech zgłoszono w sumie 800 potwierdzonych przypadków choroby, jak i podejrzeń infekcji. U ponad 270 chorych zakażenie ma skomplikowany przebieg. Dwie trzecie to kobiety.

Według niemieckich mediów informacje o osobach cierpiących z powodu zatruć, wywołanych bakterią EHEC nadchodzą także z innych krajów europejskich. W większości są to osoby, które przebywały w ostatnim czasie w Niemczech.

W czwartek mikrobiolodzy z Hamburga zidentyfikowali źródło zakażeń. Obecność EHEC stwierdzono na ogórkach sałatkowych z Hiszpanii, sprzedawanych na targu hurtowym w Hamburgu. Według mediów pochodziły one prawdopodobnie z dwóch gospodarstw w Andaluzji - w Maladze i Almerii.

Władze hiszpańskie podkreślają, że nie można wykluczać, iż ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu do Niemiec albo już w Niemczech. Zdaniem niemieckich ekspertów jest to jednak mało prawdopodobne. _ - Coś takiego mogłoby się wydarzyć, gdyby cały transport ogórków, a nawet więcej, wysypało się na ziemię _ - ocenił przewodniczący Federalnego Stowarzyszenie Kontrolerów Żywności Martin Mueller, cytowany przez agencję dpa.

Instytut Roberta Kocha nie wyklucza, że są też inne źródła zakażenia, dlatego nadal odradza spożywanie sałaty, surowych pomidorów i ogórków na północy Niemiec, gdzie z powodu zakażenia EHEC cierpi najwięcej osób.

Wiele stołówek, restauracji, szpitali i przedszkoli zwłaszcza w północnych regionach Niemiec, wycofało z menu świeże warzywa. Także sieci handlowe anulują zamówienia na hiszpańskie ogórki sałatkowe i wycofują je ze swojej oferty. Sprzedaż ogórków z Hiszpanii wstrzymały władze niemieckiego landu Kraj Saary, a Bawaria nakazuje ich kontrole.

Również niemieccy producenci warzyw informują o stratach w związku z obawami konsumentów. Według relacji mediów na północy Niemiec tony sałaty, ogórków i pomidorów trafiają na śmietnik, bo odbiorcy anulowali zamówienia.

Czytaj w Money.pl

Tagi: zatrucia w niemczech, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz