Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Lekarze żądają wyższych honorariów, grożą strajkiem

0
Podziel się:

Niemieccy lekarze, którzy prowadzą własne praktyki, opowiedzieli się w referendum za strajkami ostrzegawczymi, aby wywrzeć presję na kasy chorych w sporze o wysokość honorariów.

Niemcy: Lekarze żądają wyższych honorariów, grożą strajkiem
(fotostorm/iStockphoto)

Niemieccy lekarze, którzy prowadzą własne praktyki, opowiedzieli się w referendum za strajkami ostrzegawczymi, aby wywrzeć presję na kasy chorych w sporze o wysokość honorariów - poinformowały organizacje, zrzeszające 130 tys. lekarzy.

Według agencji dpa do strajków ma dojść pod koniec września. Za protestem opowiedziało się 75 proc. uczestników referendum. Dlatego pacjenci w całych Niemczech muszą liczyć się z tym, że zastaną zamknięte drzwi w dużej części spośród 90 tysięcy gabinetów lekarskich.

Lekarze, prowadzący własne praktyki i leczący pacjentów, ubezpieczonych w publicznych kasach chorych, żądają zwiększenia kwoty na honoraria na przyszły rok o 3,5 mld euro. Na początku września negocjacje z kasami chorych załamały się. W postępowaniu rozjemczym kasy zaproponowały jak dotąd podwyżkę o 270 mln euro od 2013 roku, co zdaniem lekarzy oznaczałoby realny spadek ich dochodów o 10 proc. Kolejna runda negocjacji ma odbyć się w sobotę.

Wysokość honorariów niemieckich lekarzy za leczenie pacjentów ubezpieczonych w publicznych kasach chorych jest bardzo zróżnicowana w zależności od specjalizacji lekarskiej. Według danych związku kas chorych KBV miesięczny dochód netto lekarzy, współpracujących z publicznymi i prywatnymi kasami chorych wynosi średnio 5442 euro. Zgodnie z przytaczanymi przez agencję dpa danymi ministerstwa zdrowia wydatki systemu ubezpieczeń zdrowotnych na honoraria lekarzy wzrosły z 33 mld euro w 2010 roku do 33,7 mld euro w roku 2011.

Czytaj więcej w Money.pl
Odwołano 2700 operacji. Zobacz skutki strajku W opinii władz wniósł on jednak znacznie mniej chaosu w pracę służby zdrowia niż się spodziewano.
Imigranci bez darmowego leczenia. Kryzys W Hiszpanii nielegalni imigranci nie mają od dziś dostępu do publicznej służby zdrowia. Nie wszystkie regiony dostosują się do nakazu rządu.
278 szpitali podpisało umowy ubezpieczeniowe Placówki mogą je rozwiązać, bo obowiązek zawierania umów przesunięto na 2014 r. Resort wspiera negocjacje z ubezpieczycielami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)