Notowania

gazociąg północny
29.01.2009 19:37

Niemcy oczekują zgody Szwecji na Gazociąg Północny

Szwedzi obawiają się o środowisko naturalne Morza Bałtyckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Niemiecki minister środowiska Sigmar Gabriel liczy, iż władze Szwecji wyrażą zgodę na budowę Gazociągu Północnego pod Bałtykiem.

Gabriel spotkał się w Berlinie ze szwedzkim ministrem środowiska Andreasem Carlgrenem.

Ze względu na obawy o środowisko naturalne Bałtyku Szwecja nie wydała dotąd pozwolenia na budowę Gazociągu Północnego, którego trasa przebiegać ma przez jej morską strefę ekonomiczną. Wątpliwości Szwedów uchodzą za najpoważniejszą przeszkodę dla projektu.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych. zobacz raport Money.pl

Gabriel powiedział, że ma zrozumienie dla stanowiska Szwecji, która nie zamierza udzielać inwestorom żadnej _ ulgi _ w kwestiach dotyczących ochrony środowiska.

_ - Szwedzi powiedzą nie tylko wówczas, jeśli nie zostanie dotrzymana konwencja z Espoo _, dotycząca ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym - ocenił niemiecki minister. Dodał, że w jego odczuciu Nord Stream przywiązuje dużą wagę, by postępować zgodnie z tą konwencją.

Według Carlgrena szwedzkie władze wciąż czekają na nowe dokumenty od konsorcjum Nord Stream, które realizuje inwestycję. _ Liczymy, że najpóźniej w marcu dostaniemy kompletną dokumentację _ - powiedział Carlgren.

W czwartek niemiecki dziennik _ Financial Times Deutschland _ ujawnił, że kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała poparcia UE dla projektu Gazociągu Północnego, który połączyć ma Rosję z Niemcami.

Wystosowała ona pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i premiera Czech Mirka Topolanka, w którym argumentuje, że niedawny konflikt gazowy między Rosją a Ukrainą pokazał, iż _ w dziedzinie zaopatrzenia w energię Unia Europejska musi stać się bardziej niezależna i odporna na kryzysy _.

Merkel wskazała na potrzebę _ silnej dywersyfikacji państw- dostawców i szlaków transportowych _. Dlatego też - jej zdaniem - decydujące znaczenie mają projekty gazociągów Nabucco, Nord Stream i South Stream. Kanclerz podkreśliła wielkie znaczenie politycznej woli i wsparcia dla tych projektów ze strony wszystkich państw UE.

Tagi: gazociąg północny, gazprom, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz