Notowania

misja w afganistanie
16.12.2010 13:29

Niemcy stopniowo wycofają się z Afganistanu

Redukcja kontyngentu zacznie się w pierwszej połowie 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Pod koniec 2011 roku Niemcy rozpoczną redukowanie kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie - zapowiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.

Przedstawiając w Bundestagu informację rządu na temat udziału niemieckich sił w dowodzonej przez NATO międzynarodowej misji ISAF Westerwelle potwierdził, że celem jest przekazanie Afgańczykom całkowitej odpowiedzialności za bezpieczeństwo ich kraju do 2014 roku.

- _ Do tego czasu w misji pod Hindukuszem nie powinno być już niemieckich oddziałów bojowych _ - dodał szef MSZ.

- _ W pierwszej połowie 2011 roku rozpoczniemy przekazywanie (w ręce afgańskie) odpowiedzialności w pierwszych prowincjach. Nie będzie to jednoznacznie z natychmiastowym wycofaniem żołnierzy, ale zainicjuje stopniowe ograniczanie międzynarodowej obecności wojskowej, także stopniowe wycofywanie Bundeswehry _ - powiedział Westerwelle. Zastrzegł, że wiele zależeć będzie od sytuacji w Afganistanie.

- _ Dziś mogę być optymistą na tyle, by powiedzieć, że pod koniec 2011 roku będziemy mogli po raz pierwszy zredukować nasz kontyngent w Afganistanie _ - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Westerwelle podkreślił w swym wystąpieniu, że niemieccy żołnierze stacjonujący pod Hindukuszem uczestniczą w walkach. - _ Ta misja kosztuje ludzkie życie _ - dodał. - _ Ale w Afganistanie bronimy naszego własnego bezpieczeństwa, dlatego udział w tej misji jest słuszny. Słuszne jest także to, że (misja) nie może trwać bez końca _.

W ramach międzynarodowej misji ISAF w Afganistanie stacjonuje obecnie 4600 niemieckich żołnierzy. Maksymalny pułap kontyngentu Bundeswehry to 5350 żołnierzy. W styczniu niemiecki parlament ma głosować nad przedłużeniem mandatu dla niemieckich sił pod Hindukuszem. Od 2001 roku, kiedy rozpoczęła się operacja w Afganistanie, zginęło w tym kraju 44 niemieckich żołnierzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t125257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;stracilo;6;zolnierzy;w;afganistanie,212,0,733652.html) NATO straciło 6 żołnierzy w Afganistanie Atak na siły sojuszu był jednym z najbardziej krwawych od 2001 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t74276.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;na;sily;nato;w;afganistanie,249,0,729081.html) Atak na siły NATO w Afganistanie W eksplozji koło bazy sił międzynarodowych zginęło dwóch żołnierzy NATO i dwóch afgańskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t89995.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;zabilo;co;najmniej;15;rebeliantow;w;afganistanie,233,0,723945.html) NATO zabiło co najmniej 15 rebeliantów w Afganistanie Wojskowi szukali wysokiej rangi dowódcy talibów. Nie wiadomo, czy przeżył potyczkę.
Tagi: misja w afganistanie, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz