Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
16.06.2007 07:36

Niemcy uzdrowiły swój budżet?

Niemcy przeprowadziły udaną reformę finansów publicznych.Tamtejsi ekonomiści są jednak innego zdania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Niemcy przeprowadziły udaną reformę finansów publicznych, wynika z danych, do których dotarł "Financial Times". Jednak tamtejsi ekonomiści są innego zdania. *

Odsetek wydatków publicznych w skali całej gospodarki Niemiec zmniejszył się znacznie w ciągu ostatnich trzech lat. Teraz jest zbliżony do poziomu w Wielkiej Brytanii, wynika z badań berlińskiego rządu.

Wydatki państwa wyniosły w zeszłym roku 45,6 proc. PKB Niemiec, w Wielkiej Brytanii, która na tle innych państw UE jest postrzegana jako kraj o wyjątkowo liberalnym systemie gospodarczym, współczynnik ten wynosi 44,1 proc. Jeszcze w 2004 roku rząd federalny wydawał równowartość 47,1 proc. PKB. Tym samym Niemcy są pod tym względem czwartym najmniej ingerującym w gospodarkę państwem w strefie euro.ZOBACZ TAKŻE:

To wielki sukces niemieckiego ministra finansów Peera Steinbrücka z SPD (na zdjęciu). Niemcy miały duże problemy z utrzymaniem deficytu budżetowego w normach dopuszczalnych w strefie euro, czyli poniżej 3 proc. PKB. Steinbrück ma zamiar doprowadzić do tego, by już w 2011 roku budżet federalny był zrównoważony. Jeśli ograniczanie wydatków państwa będzie postępowało w takim tempie, być może mu się uda.

Jednak wielu ekonomistów krytykuje ministra finansów, zauważa "FT". Wskazują, że większość oszczędności pojawiła się na poziomie budżetów regionów i miast, na które Berlin nie ma wpływu. Poza tym, to PKB wzrosło w ciągu ostatnich lat, a wydatki rządowe pozostały bez zmian, sugerują.

Wiele wskazuje na to, że Niemcy zwiększą w najbliższej przyszłości wydatki rządowe. Wszyscy ministrowie w rządzie Angeli Merkel domagają się zwiększenia budżetów ich resortów, pisze "FT". Na dodatek w przyszłym roku odbędą się wybory do parlamentów landów: Hessen, Dolnej Saksonii, Hamburga i Bawarii, co na pewno doprowadzi do wzrostu wydatków, konkluduje brytyjska gazeta.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz