Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czołgi
06.07.2011 13:15

Niemcy wysyłają czołgi do Arabii Saudyjskiej

Sprzedaż niemieckich czołgów nie budzi zastrzeżeń Izraela i USA. Innego zdania są środowiska polityczne w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd w Berlinie uzgodnił sprzedaż do Arabii Saudyjskiej czołgów Leopard II z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, które nie wyraziły zastrzeżeń - podają w środę niemieckie media. Po południu rząd ma tłumaczyć się w parlamencie z kontrowersyjnej transakcji.

Jak poinformowały media, źródła zbliżone do chadecko-liberalnej koalicji potwierdziły, że krytykowana przez opozycję, obrońców praw człowieka, a także część polityków partii rządzącej transakcja jest już niemal dopięta na ostatni guzik. Rijad ma być zainteresowany zakupem 200 najnowocześniejszych czołgów Leopard typu 2A7+, produkowanych przez niemieckie koncerny Krauss-Maffei-Wegmann i Rheinmetall. Wartość transakcji szacowana jest przez ekspertów na co najmniej 1,7 miliarda euro.

_ - Zasadnicza decyzja zapadła, trwają jeszcze negocjacje o szczegółach dostawy _ - cytuje swoich rozmówców dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. Według tych źródeł Berlin zamierza wesprzeć Arabię Saudyjską, która po demokratycznych rewolucjach w Egipcie i Tunezji jest _ ostatnim filarem _ stabilności na arabskim Bliskim Wschodzie. Nie bez znaczenia mają być również obawy przed irańskim atakiem na Izrael.

Jak wskazywali w minionych dniach komentatorzy, zgadzając się na sprzedaż czołgów Rijadowi niemiecki rząd odszedł od dotychczasowej linii, by nie dostarczać autorytarnemu reżimowi ciężkiej broni. W minionych dziesięcioleciach odrzucano taką możliwość, argumentując, że mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu Izraela. Obecnie saudyjskie czołgi nie uchodzą już za takie zagrożenie - napisał w najnowszym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _.

Niemiecki rząd nadal milczy w tej sprawie, powołując się na poufny charakter prac Federalnej Rady Bezpieczeństwa, która w zeszłym tygodniu miała dać zielone światło dla eksportu niemieckich czołgów do Arabii Saudyjskiej. Decyzja ta budzi tym większe kontrowersje, że niedawno wojsko saudyjskie uczestniczyło w krwawym stłumieniu protestów demokratycznych w Bahrajnie. Na wniosek opozycji do porządku obrad Bundestagu wprowadzono debatę na temat planowanej transakcji.

_ - Koalicja musi wyłożyć karty na stół _ - zażądał socjaldemokratyczny polityk Rolf Muetzenich w rozmowie z rozgłośnią MDR. Jak dodał, należy uczynić wszystko, by zapobiec nowemu wyścigowi zbrojeń w regionach Bliskiego i Środkowego Wschodu. _ - Dostarczając tam 200 czołgów nie można złagodzić napięć _ - dodał.

Zdaniem szefowej Zielonych Claudii Roth planowana transakcja z Arabią Saudyjską jest nielegalna. Eksport broni do regionów kryzysowych oraz krajów, w których prawa człowieka są deptane, jest zabroniony - powiedziała Roth w rozmowie z gazetą _ Passauer Neue Presse _.

W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele Kościołów ewangelickiego i katolickiego. Krytykę wyrazili również politycy rządzącej chadecji, w tym przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert oraz szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Ruprecht Polenz. Pełnomocnik frakcji CDU ds. praw człowieka Erika Steinbach ostrzegła, że ze względu na udział saudyjskich wojsk w stłumieniu protestów w Bahrajnie sprzedaż czołgów Rijadowi nie jest do pogodzenia z uznawanymi przez Niemcy prawami człowieka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/saudyjska;armia;zniknie;z;ulic;bahrajnu,148,0,862100.html) Saudyjska armia zniknie z ulic Bahrajnu Żołnierze pomagali w tłumieniu zamieszek. Teraz sytuacja w kraju uspokoiła się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t140240.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poparciem;dla;rewolucji;ryzykuja;rope,196,0,840388.html) Poparciem dla rewolucji ryzykują ropę Saudyjczycy szczególnie źle zareagowali na apel Amerykanów o ustąpienie prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t139787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arabia;saudyjska;finansowala;siec;dzihadu,25,0,834073.html) Arabia Saudyjska finansowała sieć dżihadu Z państw arabskich nad Zatoką Perską trafia rocznie na wspomnianą siatkę około 100 mln dolarów.
Tagi: czołgi, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz