Notowania

niemiec
06.10.2010 11:01

Niemiec będzie odpowiadał za politykę UE wobec Rosji

Gunnar Wigand ma zapewnić konstruktywny rozwój relacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dyrektorem generalnym ds. Rosji, Wschodniego Sąsiedztwa i Bałkanów Zachodnich w powstającej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ) będzie dyplomata z Niemiec, Gunnar Wigand - informuje _ Niezawisimaja Gazieta _, powołując się na źródła w Unii Europejskiej.

Według rosyjskiego dziennika, dyplomaci i eksperci charakteryzują 53-letniego Wiganda jako człowieka znającego Rosję i pragmatyka, który powinien zapewnić konstruktywny rozwój relacji UE z Moskwą.

Wigand kieruje obecnie Dyrekcją w Komisji Europejskiej (KE), odpowiadającą za Europę Wschodnią, Kaukaz Południowy i Azję Środkową.

Wigand urodził się w Hamburgu. Ukończył prawo na Uniwersytecie w Bonn. Później studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w Stanach Zjednoczonych. Poza niemieckim włada angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim i rosyjskim.

Zdaniem cytowanego przez _ Niezawisimą Gazietę _ znanego niemieckiego politologa Alexandra Rahra, Wigand ma trzeźwe, nie zideologizowane spojrzenie na sytuację w Rosji i Europie Wschodniej. _ - Należy do tej niemieckiej szkoły, która uważa, że ta polityka wschodnia, jaką Niemcy prowadziły na przestrzeni wielu lat, była skuteczna _ - oświadczył Rahr.

W ocenie politologa, _ nie będzie on ulegać pojedynczym krajom, które uważają, iż Rosję należy powstrzymywać lub którzy twierdzą, że żyjemy w fazie drugiej zimnej wojny _.

Rahr nie sprecyzował, jakie to państwa. Zauważył jedynie, że w wypadku powołania na to stanowisko Szweda, Polaka, Anglika lub Rumuna nie można było wykluczyć negatywnej reakcji ze strony Moskwy.

_ Niezawisimaja Gazieta _ podaje, że Wigand jeszcze w tym miesiącu oczekiwany jest w Moskwie.

Tworzona przez szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma osiągnąć zdolność operacyjną 1 grudnia, w pierwszą rocznicę wejścia w życie ustanawiającego ją Traktatu z Lizbony. Ta nowa quasi-instytucja z ponad 130 ambasadami na świecie ma zapewnić UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.

Jedna trzecia pracowników ESDZ ma pochodzić z krajów UE (dyplomaci narodowi), a reszta ma być przeniesiona z unijnych instytucji, głównie z Dyrekcji ds. Stosunków Zewnętrznych KE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wlacza;sie;w;gazowe;negocjacje;z;rosja,13,0,666893.html) Unia włącza się w gazowe negocjacje z Rosją Pawlak: Trzeba będzie renegocjować kilka punktów umowy gazowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;-;zyski;i;zagrozenia,119,0,581751.html) Umowa gazowa z Rosją - zyski i zagrożenia Podpisane wczoraj porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu do 2037.
Tagi: niemiec, unia, rosja, polityka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz