Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemieccy wypędzeni powodem odwołania wizyty premiera Turcji?

0
Podziel się:

Premier Turcji Erdogan miał odebrać nagrodę Steiger, przyznawaną za zasługi w dziedzinie tolerancji. W ostatniej chwili odwołał jednak przyjazd do Niemiec.

Niemieccy wypędzeni powodem odwołania wizyty premiera Turcji?
(kprm.gov.pl)

Niemiecka gazeta _ Bild am Sonntag _ sugeruje, że nieoficjalnym powodem odwołania wczorajszej wizyty premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana (na zdjęciu) w niemieckim Bochum może być nowa wystawa Związku Wypędzonych (BdV).

Erdogan miał odebrać nagrodę Steiger, przyznawaną za zasługi w dziedzinie tolerancji. W ostatniej chwili odwołał jednak przyjazd do Niemiec - oficjalnie z powodu śmierci 12 żołnierzy tureckich, którzy zginęli przedwczoraj w katastrofie śmigłowca w Afganistanie.

Jednak według _ Bild am Sonntag _ w najbliższych dniach może dojść do napięć między Turcją a Niemcami, gdy 20 marca wieczorem w Berlinie w obecności kanclerz Angeli Merkel otwarta zostanie nowa wystawa Związku Wypędzonych, zatytułowana _ Heimatweh _ (_ Tęsknota za ojczyzną _),

Ekspozycja dotyczy nie tylko ucieczki i wypędzeń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej w czasie II wojnie światowej i po niej, ale ukazuje losy 30 narodów, które doświadczyły wysiedleń i czystek etnicznych, w tym Ormian, wypędzonych z Imperium Osmańskiego w czasie I wojny światowej.

_ Tablica informacyjna określa wypędzenie Ormian przez Turków jako ludobójstwo _ - informuje _ Bild am Sonntag _ przypominając, że tureckie władze zaprzeczają, iż w latach 1915-1917 doszło do masakry Ormian. Niedawno doszło do poważnych napięć w stosunkach turecko-francuskich, gdy francuski parlament uchwalił ustawę o karaniu osób publicznie negujących ludobójstwo Ormian.

Według wielu historyków w wyniku operacji w tureckim regionie Anatolia w latach 1915-1917, zaplanowanej przez ówczesne władze Turcji, mogło zginąć nawet 1-1,5 mln ludzi. Ankara utrzymuje, że w Anatolii podczas pierwszej wojny światowej zginęło do 500 tys. Ormian, ale nie byli oni ofiarami eksterminacji, lecz chaosu, w jakim pogrążyło się imperium osmańskie w ostatnich latach istnienia.

Jak podaje _ Bild am Sonntag _, zaproszenie szefowej BdV Eriki Steinbach na otwarcie wystawy przyjął ambasador Turcji w Berlinie Huseyin Avni Karslioglu.

Wczoraj wieczorem w Bochum blisko 25 tys. ludzi protestowało przeciwko uhonorowaniu Erdogana nagrodą Steiger. Wśród protestujących byli przedstawiciele żyjących w Niemczech i sąsiednich krajach wspólnot Kurdów, Ormian i tureckich alawitów. Demonstrowali przeciw naruszeniom praw człowieka, jakich ich zdaniem dopuszcza się Ankara. Zarzucali władzom tureckim przede wszystkim prześladowanie mniejszości.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Niemczech
Niemcy dokonały kluczowego wyboru. To przełom? Głosowanie zjednoczyło polityków koalicji rządzącej oraz socjaldemokratów i Zielonych.
Prześladował, ale nagrodzą go za tolerancję? Około 25 tysięcy osób demonstrowało w Bochum przeciwko przyznaniu premierowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi nagrody Steiger.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)