Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmierć kim dzong ila
20.12.2011 06:52

Niepokój w USA po śmierci Kim Dzong Ila

Hillary Clinton wyraziła nadzieję na poprawę stosunków z narodem północnokoreańskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sskennel/CC/Flickr)

Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton wezwała do _ pokojowej i stabilnej _ transformacji politycznej w Korei Północnej.

Hillary Clinton po spotkaniu w Waszyngtonie z japońskim ministrem spraw zagranicznych Koichiro Gemba, wyraziła nadzieję na _ poprawę stosunków z narodem północnokoreańskim _ i zaniepokojenie jego losem. Poinformowała też, że Waszyngton jest w stałym kontakcie z Tokio i Seulem jeśli chodzi o monitorowanie sytuacji w Korei Północnej.

Zarówno USA, jak i Korei Płn. _ przyświeca wspólny cel: przekazanie władzy w tym kraju w sposób pokojowy, który zapewni stabilność całemu regionowi _ - oświadczyła amerykańska sekretarz stanu podczas wspólnego wystąpienia z ministrem spraw zagranicznych Japonii Koichiro Gembą w Waszyngtonie. Gemba podkreślił, że Japonia i USA uważają, iż _ należy zapewnić, by ostatnie wydarzenia nie odbiły się negatywnie na pokoju i stabilności Półwyspu Koreańskiego _.

Śmierć Kim Dzong Ila wzbudza niepokój w regionie, Zobacz materiał telewizji AlJazeera:

Japonia, USA i Korea Południowa będą ściśle współpracowały w wysiłkach zmierzających do skłonienia Północy do rezygnacji z programu nuklearnego - zaznaczył minister Gemba. Państwa te mają nadzieję ujrzeć _ faktyczne działania _ Północy w tej sprawie - dodał.

W USA po śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila dominuje niepewność, co nastąpi w tym kraju, i obawy, że może dojść do groźnej destabilizacji, która zwiększy ryzyko proliferacji północnokoreańskiej broni masowego rażenia. Eksperci podkreślają, że następca zmarłego dyktatora, jego syn Kim Dzong Un, jest młody i może nie zyskać poparcia wojska i innych ośrodków władzy w Phenianie.

_ - Kim Dzong Un to bardzo młody i niedoświadczony człowiek. Władzę otrzymał od ojca i nie reprezentuje jakiegoś młodego pokolenia. Nie ma grupy swoich kolegów-stronników i może się obawiać nawet swoich wujów i ciotek. Władza w tej sytuacji może de facto przejść w ręce nomenklatury starej generacji. To formacja skrajnie odizolowana, bez doświadczenia za granicą, poza Chinami. Trudno sobie wyobrazić, by przyjęli oni nagle bardziej otwartą postawę. Jest to niepokojąca sytuacja, gdyż czeka nas prawdopodobnie okres destabilizacji w Korei Północnej. A wojskowa elita tego kraju jest zainteresowana w sprzedaży broni na zewnątrz _ - powiedział były inspektor ONZ i MAEA ds. kontroli zbrojeń David Kay, wybitny ekspert w zakresie zapobiegania proliferacji broni.

Podobnie ocenia sytuację po zgonie dyktatora ekspert ds. Azji i Półwyspu Koreańskiego w American Enterprise Institute, Michael Mazza._ - Możliwe, że Kim Dzong Un szybko wejdzie w buty swego ojca i nastąpi gładki transfer władzy. Można się jednak również obawiać, że nie zdobędzie poparcia wojska i dojdzie do walk frakcyjnych. Będziemy mieli wtedy do czynienia z niebezpieczną destabilizacją _ - powiedział Mazza.

_ - Będą wtedy powody do niepokoju o losy północnokoreańskiej broni. Istnieje ryzyko, że będzie ona sprzedawana terrorystom lub np. do Iranu _ - dodał. Jego zdaniem, rząd USA ma niewielki wpływ na to, co stanie się teraz w Korei Północnej, gdyż ma bardzo ograniczone informacje o sytuacji w tym kraju.

_ - USA mają ograniczone możliwości oddziaływania, bo bardzo niewiele wiemy o Korei Północnej. Ostatecznym celem naszej polityki powinna jednak być zmiana reżimu i zjednoczenie obu państw koreańskich _ - powiedział ekspert konserwatywnego think tanku. Administracja prezydenta Baracka Obamy podkreśliła, że obecnie zależy jej na stabilizacji w Korei Północnej i głównie pod tym kątem obserwuje rozwój wydarzeń w tym kraju.

Czytaj więcej o śmierci Kim Dzong Ila w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/133/199557_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/dyktator-korei-polnocnej-zmarl-na-zawal-w-pociagu,0,992881.html) Dyktator Korei Północnej zmarł na zawał w pociągu Kim Dzong Il zmarł przedwczoraj w wieku 69 lat - północnokoreańska telewizja o śmierci przywódcy poinformował dopiero dzisiaj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t98363.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;zasmucone;smiercia;kim;dzong;ila,52,0,992820.html) Drugi kraj składa Korei Północnej kondolencje Chiny to jeden z niewielu sojuszników władz w Phenianie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t122769.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmarl;kim;dzong;il,222,0,992734.html) Zmarł Kim Dzong Il. Azjatyckie giełdy w dół Przywódca Korei Północnej zmarł przedwczoraj w wieku 69 lat w _ warunkach wielkiego napięcia umysłowego i fizycznego _.
Tagi: śmierć kim dzong ila, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz