Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nigeria: W ostrzale meczetu zginęło 200 islamistów

0
Podziel się:

Od soboty starcia wojska z islamską sektą Boko Haram pochłonęły już 600 ofiar.

Nigeria: W ostrzale meczetu zginęło 200 islamistów
(flickr)
bETmbJfp

Co najmniej 200 islamistów zginęło w ostrzale nigeryjskiej armii w mieście Maiduguri na północy Nigerii - poinformowała agencja Associated Press. Walki armii z przedstawicielami islamskiej sekty Boko Haram trwają od soboty. W sumie podczas starć zginęło już 600 osób.

Armia ostrzelała dziś meczet w Maiduguri. Podczas ataku zginął m.in. jeden z liderów sekty Boko Haram - informuje anonimowo przedstawiciel policji w Maiduguri . - Abubakar Shekau został zabity wraz z 200 swoimi zwolennikami podczas próby ucieczki - powiedział policjant.

ZOBACZ TAKŻE: Nigeria: Atak rebeliantów na instalacje naftowe
Wciąż trwają poszukiwania zbiegłych członków sekty. To około 300 osób, którym przewodzi islamski mułła Mohammed Yusuf. W czwartek wojsko przeszukiwało domy na obrzeżach Maiduguri.

bETmbJfr

Dziennikarz AP policzył około 50 ciał wewnątrz świątyni i kolejnych 50 na zewnątrz, 5 - w domu niedaleko meczetu. Jednak, jak podaje AFP, ofiar dzisiejszych walk jest zdecydowanie więcej. Zginęło około 200 osób - informują reporterzy.

Islamiści byli uzbrojeni w domowej roboty strzelby, łuki i maczety.

Trwające od soboty walki pochłonęły już 600 ofiar

Od niedzieli w walkach między siłami bezpieczeństwa a bojówkami islamskimi zginęło co najmniej 600 osób. AP pisze, że nie wiadomo, ile w tym czasie dokładnie osób zginęło, ile zostało rannych, a ile aresztowano.

Mułła Mohammed Yusuf prowadzi kampanię przeciwko zachodniej kulturze i zachodniemu systemowi oświaty. Mułła twierdzi, że zachodnia edukacja jest sprzeczna z islamem. Stąd też bojownicy określają się mianem Boko Haram (zachodnia edukacja to grzech). Mają stanowić odłam organizacji ekstremistów islamskich Al-Sunna wal Jamma - Wyznawców Nauk Mahometa, zabiegającej o ustanowienie w północnej Nigerii islamskiego państwa na wzór afgańskich talibów. Grupa po raz pierwszy dała o sobie znać w 2003 r. serią ataków w noworoczną noc.

bETmbJfx

Niepokoje rozpoczęły się gdy islamska bojówka zaatakowała posterunek policji w mieście Bauchi. Islamscy bojownicy dokonali brutalnych ataków już w kilku największych miastach muzułmańskiej północnej Nigerii. Celem napaści były komisariaty policji, kościoły, więzienia i budynki rządowe oraz administracji lokalnej.

bETmbJfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)