Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
26.10.2005 07:27

Nocne polityków rozmowy... bez decyzji

Czterech czołowych polityków PiS i PO: Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk i Jan Maria Rokita spotkało się w nocy w ścisłej tajemnicy na tajnych obradach dotyczących przyszłej koalicji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czterech czołowych polityków PiS i PO: Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk i Jan Maria Rokita spotkało się w nocy we wtorek w ścisłej tajemnicy na tajnych obradach dotyczących przyszłej koalicji.

Spotkanie – za wszelką cenę ukrywane przed dziennikarzami – zakończyło się brakiem decyzji. Poinformował o tym Kazimierz Marcinkiewicz.

Pytany o czym politycy rozmawiali, odpowiadał – „o wszystkim”. Zapytany, czy będzie koalicja, powiedział „decyzje podejmiemy w środę do godziny 11.00”. Nie chciał odpowiedzieć także na pytania dotyczące kwestii marszałka Sejmu, czy zostanie nim polityk z PO i czy będzie to Bronisław Komorowski.

Kilka godzin wcześniej nastąpił poważny kryzys w rozmowach dotyczących stworzenia koalicji rządowej PiS – PO. Wspólna konferencja informująca o postępach prac i rozmów desygnowanego na premiera Kazimierza Marcinkiewicza i kandydata na wicepremiera Jana Marii Rokity – została odwołana. Kryzys nastąpił po informacji, że kandydatem PiS-u na marszałka Sejmu może być Józef Zych, który sam zaprzeczył, jakoby taką propozycję dostał.

Według Tuska testem dla PiS, czy chce ono koalicji z Platformą będzie poparcie kandydatury Komorowskiego podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Wieczorem Donald Tusk oświadczył, że PO chce równowagi w rządzeniu, a dla nich równowaga to objęcie chociaż jednego resortu związanego z bezpieczeństwem kraju. PO domaga się stanowiska ministra spraw wewnętrznych i administracji dla Jana Rokity. PiS proponuje im natomiast ministerstwo obrony narodowej.

W tej sytuacji Donald Tusk postawił warunek „albo Jan Rokita dostanie tekę ministra spraw wewnętrznych i administracji, albo powstanie rząd mniejszościowy lub rząd złożony z innej koalicji”.

Na ile to taktyka PO na zwiększenie wpływu Platformy w przyszłej koalicji, a na ile faktyczne roszczenia – nie wiadomo. Rozmowy szefów partii będą kontynuowane, a ich efekt niewątpliwie poznamy w środę.

Tagi: tusk, Jarosław Kaczyński, marcinkiewicz, rokita, po, pis, rząd, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz